چگونه با اتفاقات غیر منتظره روبرو شویم؟

expect-the-unexpected

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت چیجوری؛ ما هر روز با همه نوع سورپرایز و اتفاق غیرمنتظره روبه رو هستیم. بعضی از اونا واقعا بی اهمیت هستن، اما بعضی دیگه بزرگ هستن، یا اتفاقات یهویی ی طبیعی هستن که باعث مسائل و مشکلات زیادی می شن. در واقع، زندگی پره از اتفاقاتی که بعضی وقتا زندگی روزمره ی ما رو تحت شعاع قرار میدن. بعضی از اونا ممکنه خوب باشن و یه سری های دیگه خوب نباشن. بعضی مورد پسند باشن و یه سری های دیگه ناخوشایند.

بیشتر مردم بهتر می دونن کنترل زندگی شون رو در دست داشته باشن و پس بیشتر دل شون می خواهد هر روز رو به همون شکل روزای قبل سپری کنن. چون وقتی در محیط ها و موقعیت های آشنا قرار دارن و کارای هرروزه شون رو انجام میدن و مزاحمت یا تغییر خاصی در زندگی شون وجود نداره، احساس امنیت بیشتری می کنن.

شما چیجوری با اتفاقات غیرمنتظره و سوپرایزها روبه رو می شید؟ دچار استرس می شید؟ دست و پای تون رو گم می کنین؟ پریشون و پریشون می شید؟ عصبانی می شید؟

آدمایی هستن که نه تنها کنار اومدن با تجربیات جدید واسه شون سخته، حتی واسه تجربه های مثبت و چیزای کوچیک هم عزا می گیرند و زندگی واسه شون جهنم می شه. به عنوان مثال:

 • همسرتون سرِ صبحی به شما می گوید، واسه عصر بلیت تئاتر خریده س. با اینکه هیچ برنامه ای واسه عصر ندارین، واسه تون سورپرایز بوده و برنامه روزانه ی شما رو خراب کرده.
 • می خواهید یه فنجون قهوه واسه خودتون درست کنین، اما می ببینن قهوه تموم شده.
 • وقتی به ایستگاه اتوبوس و مترو می رسید، متوجه می شید اتوبوس یا قطار با کمی تأخیر می رسند.
 • رئیس تون از شما می خواهد محلِ نشستن تون رو عوض کنین؛ واقعاً سخته!

این ها موقعیت های ساده ای هستن. بعضی وقتا اتفاقات غیرمنتظره کمی جدی تر هستن. به عنوان مثال:

 • سر جلسه امتحان فهمیده باشین جواب ها رو نمی دونین چون قسمت اشتباهی از کتاب رو خونده اید.
 • متوجه شید لوله ها چکه می کنن.
 • از کارتون اخراج شید.
 • کسی که دوستش دارین مریض بشه.
 • خدای نکرده کسی که دوستش دارین رو از دست بدین.
 • پول یا وسائل قیمتی گم کنین.

اینا هم فقط نمونه هایی از اتفاقات غیرمنتظره هستن که ممکنه در زندگی هرکسی اتفاق بیفتن. زندگی پره از سورپرایزها و تغییرات یهویی و اگه این موضوعات همیشه باعث اضطراب و نگرانی شما می شن و روی ذهن ، حال و هوا و رفتار شما اثر می گذارن، بهتره راهی پیدا کنین که کمتر تحت اثر اونا قرار بگیرین.

واقعاً درمورد اینجور موضوعاتی چه کاری از شما برمی آید؟ حتی اگه همیشه برنامه ریزی کنین، بازم ممکنه غافل گیر شید. حتی اگه هرروز یه مدل زندگی کنین و همون کارای همیشگی رو انجام بدین، بازم امکان داره اتفاقات غیرمنتظره ای در انتظار شما باشن. پس بهتره واسه این اتفاقات آماده باشین. در واقع بهترین راه واسه اینکه از پسِ اونا بربیاییم اینه که خودمون رو آماده کنیم. واسه این شروع این ۱۰ نکته رو با هم مرور می کنیم، شاید راه های دیگری هم به ذهن خودتون رسید.

۱. واقعیت رو قبول کنین

این حقیقت رو قبول کنین و یاد بگیرین قبول کنین که سورپرایزها و اتفاقات غیرمنتظره بخشی از زندگی و دوری ناپزیر هستن. وقتی که این حقیقت رو قبول کنین، از بعضی جنبه ها کنار اومدن با اتفاقاتی که قراره واسه شما بیفته آسون می شه. زندگی پویاست، مرده نیس. تغییر بخشی از زندگیه و هر چی زودتر قبول کنین بهتره.

۲. رفتار شما مهمه

کلید اصلی هرچیزی رفتار شما درمورد اون موضوعه. رفتار مثبت در موقعیت های غیرمنتظره به کمک شما میاد. همه اتفاقات غیرمنتظره که منفی نیستن. بعضی وقتا ممکنه چیزی که از نظر شما مشکل ساز یا حتی فاجعه به نظر می رسد، آنقدرها هم بد نباشه و به اصطلاح «خیری در اون باشه!». یه اتفاق منفی می تونه به حس جاه طلبی، انگیزه و پشت کارِ شما تکونی بده که در آخر به پیشرفت و موفقیت تون منتهی شه.

حتی اخراج از کار هم می تونه در آخر اتفاق خوبی باشه، چون ممکنه کاری رضایت بخش تر و راضی کننده تر پیدا کنین. ممکنه یه شکست باعث شه دنبال چیزِ بهتری برید.

۳. نقشه جانشین داشته باشین

وقتی برنامه ریزی می کنین، همیشه یه نقشه جانشین واسه حالتی که نقشه اول شکست خورد هم داشته باشین. این کار باعث می شه احساس ناامیدی، ترس و اینکه ندونین باید چه کار کنین شما رو بر نداره.

۴. کمی صبر کنین

قبل اینکه بدوبیراه نثار اتفاق پیش اومده کنین، چند دقیقه صبر کنین. قبل اینکه عصبانی شید یا دست و پای تون رو گم کنین، به اتفاقی که افتاده دقیق شید و اون رو تحلیل کنین. در بیشتر حالات، موضوع بزرگی نیس و خیلی راحت می تونید با اون کنار بیایید. شاید اصلاً موقتی باشه، یا بتونین خیلی راحت مشکل رو حل کنین.

۵. عصبانی نشید

اگه اتفاقی که افتاده جبران ناپذیره، دیگه استرس و عصبانیت و هول شدن چه کمکی می کنه؟ هیچ چیز به دست نمی بیارید. به جای عصبانی شدن و ناامیدی بهتره فکر کنین ببینین چه کاری از دست تون ساخته. باید فکر کنین چیجوری می تونید خودتون رو با تغییرات یا شرایط جدید هماهنگ کنین یا مشکل رو حل کنین، اون رو بهبود بدید یا حتی بهترین استفاده رو از اون ببرین.

۶. پیش قدم شید

خودتون پیش قدم شید و تغییرات کوچیکی در زندگی تون بسازین. بعضی وقتا، در موضوعات کوچیک و نه خیلی مهم کارا رو متفاوت از همیشه و بدون برنامه ریزی قبلی انجام بدین. این به شما کمک می کنه که راحت تر با اتفاقات غیرمنتظره که خارج از کنترل شما هستن کنار بیایید. با این کار، به خودتون یاد می بدید که تغییرات رو قبول کنین. به عنوان مثال:

 • راه متفاوتی رو واسه رفتن به محل کار انتخاب کنین.
 • صبحونه ی متفاوتی نوش جون کنین.
 • بعضی وقتا به جای قهوه، چای بخورین.
 • یکهویی تصمیم بگیرین با دوستان یا همسرتون سینما برید.
 • کارای همیشگی رو انجام بدین؛ اما به روشی متفاوت.

۷. روی زمان حال تمرکز کنین

همیشه روی زمان حال تمرکز کنین، از اون لذت ببرین، تا جایی که می تونید از اون یاد بگیرین و از فرصت های جدید که سر راه شما قرار می گیرند استفاده کنین. مهم ترین چیزی که هست همین لحظه س، پس به جای فکر کردن به چیزی که از دست داده اید، گذشته یا فکر کردن به اینکه چقدر شرایط بده، بهترین استفاده رو همین لحظه داشته باشین.

۸. دل کَندن رو یاد بگیرین

اندازه خاصی از دل کندن عاطفی اهمیت زیادی داره. به شما کمک می کنه تا یه قدم از مشکلات، سورپرایزها و اتفاقات غیرمنتظره فاصله بگیرین و در نتیجه خیلی تحت اثر اونا قرار نگیرید. این به شما کمک می کنه که آروم بمونین و خودتون رو کنترل کنین و پس واسه روبرو شدن با هرچه که در زندگی تون اتفاق می افتد آمادگی بیشتری دارید.

دل بستگی زیادی باعث می شه همیشه به چیزای آشنا وفادار بمونین و از بی خیال چیزی شدن وحشت داشته باشین. دل بستگی زیاد، به اتفاقات غیرمنتظره این اجازه رو می دهد تا تاثیر منفی زیادی روی شما داشته باشن.

۹. قدرت داخلی تون رو زیاد کنین

داشتن قدرت داخلی، پایداری و کنترل بهتر روی ذهن و کارکرد شما رو به همراه داره و می تونید کنترل بیشتری روی ذهن و عمل تون داشته باشین، در نتیجه راحت تر با شرایط وفق پیدا می کنین. این کار با تمرین و تقویت اراده و تادیب نفس شدنیه.

۱۰. مدیتیشن کنین

مدیتیشن یاد بگیرین و تمرین کنین. حتی با ۱۰ دقیقه مدیتیشن در روز، تغییر بزرگی در زندگی تون ایجاد می شه و درمورد اتفاقات جور واجور زندگی با آرامش بیشتری رفتار می کنین. آرامش داخلی در هر شرایطی خوبه و مدیتیشن یکی از بهترین راه های به دست آوردن آرامش درونیه.

سه نکته آخر به کمی تمرین نیاز دارن. اما از اونجایی که تغییرات و اتفاقات غیرمنتظره بخش لاینفک زندگی هستن، ارزشش رو داره که خودمون رو تمرین بدیم و واسه اونا آماده باشیم و مهارت هایی به دست بیاریم که در شرایط سخت به ما کمک می کنن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *