چگونه با درآمد متوسط ثروتمند شویم؟

شکی نیس که همه میخوان پولدار شن؛ کتابای زیادی در این باره نوشته شده، خیلیا با ادعای اینکه می تونن راه های پولدار شدن سریع رو به شما بیاموزند، کلاسایی برگزار می کنن. در روزنامه ها و دور و بر شما، افراد ثروتمندی نکتهایی واسه پولدار شدن بیان می کنن و گروهی هم تضمین میدن که می تونن شما رو در مدت کوتاهی پولدار کنن.

 

با اینحال، بیشتر این روش ها در دنیای واقعی جوابگو نیستن و دلیلش اینه که مهم ترین جزء روند پولدار شدن شما، خودتون هستین. بدون علم عمیق، خطر پذیری، انعطاف پذیری، اراده، زمان و…  این پیشنهادا و روش ها راه به جایی نمی برن. در هر صورت ما هم در این مطلب می خوایم چند نکته رو واسه پولدار شدن به شما گوشزد کنیم. اگه پولدار نشدید، بدونین تقصیر خودتون بوده.

پولدار شدن از راه   یه حرفه

علم آکادمیک یاد بگیرین:

 مهم نیس که علم شما در رشته مورد نظر با تحصیل در مقطع دوره فوق لیسانس دانشگاه صنعتی شریف حاصل شده باشه یا اینکه از راه ثبت نام تو یه دوره آموزشی بدون رسیده باشین بلکه باید علم فیلد مطلوب کاری خود رو در حد قابل قبولی داشته باشین. حتی مواردی که راه و روش به طور کامل نظری دارن، در بعضی مواقع در پروژه های واقعی به کمک شما اومده و باعث فرق شما از بقیه همکاران تون می شه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، هنگام استخدام هم رزومه علمی شما تاثیر بهتری از سوابق نامعلوم و حتی غیرمعتبر کاری در پیش کارفرما داره.

حرفه آینده تون رو درست انتخاب کنین:

اگه اولویت اول شما کسب ثروت و زندگی راحت در آینده س، خیلی دنباله رو علاقه خود به رشته خاصی نباشین. به یافته های تحقیقاتی که در مورد متوسط درآمد مشاغل جور واجور انجام شده، نگاه کنین تا ببینین در کدوم رشته ها که به چیزای مورد علاقه شما نزدیک ترن، احتمال پولدار شدن بیشتره. به طور مثال احتمال پولدار شدن شما در نقش یه مهندس مالی بیشتر از یه استاد دانشگاه هستش.

مکان درستی رو واسه فعالیت شغلی انتخاب کنین:

 به جایی برید که شغلای بهتر و بیشتری هست. مثلا به عنوان کارشناس مسائل مالی و بورس، زمینه کاری بهتر و امکان رشد بیشتری تو تهران واسه شما هست تا تو یه شهرستان کوچیک.

اول شغلی واسه کسب تجربه پیدا کنین:

تا می تونین واسه جاهای جور واجور درخواست کار بفرستید و مصاحبه برید. وقتی که کار مورد نظر رو پیدا کردین اونو نگه دارین و تلاش کنین تجارب لازم واسه موفقیتای آینده رو به دست بیارین. تا پیدا شدن یه کار مناسب هم می تونین تو یه شرکت معتبر کارآموزی کنین و تجربه به دست بیارین.

شغل و کارفرماتون رو تغییر بدین:

با این کار می تونین دستمزد خود رو زیاد کرده، تجارب کاری و غیرکاری جور واجور به دست آورده و خطر بیکاری آینده به دلیل تک بعدی بودن رو کم کنین. از اینکه این کار رو بارها انجام بدین ترس نداشته باشین. اگه شما کارمند با ارزشی باشین، حتی ممکنه کارفرمای فعلی تون واسه نگه داشتن شما، افزایش حقوق و بقیه امتیازات رو در نظر بگیره. ممکنه وابستگی به شرایط فعلی، ترس از محیط و کار جدید یا وفاداری شغلی، شما رو در این اقدام سست کنه، اما یادتون باشه واسه پیشرفت باید همیشه در حرکت باشین، پس واسه پیدا کردن موقعیتای تازه گوش به زنگ باشین.

تجارت شخصی راه اندازی کنین:

بیشتر افراد موفق یه درآمد جانبی به جز حقوق ثابت ماهانه دارن که بعضی وقتا از این کارای جانبی درآمد بیشتری عایدشان می شه. این کار دقیق شدن و فوکوس کردن ووقت زیادی می خواد و استرس زیادی به شما وارد می کنه، اما بعد از چند وقت که به سوددهی رسید، شما می تونین نتیجه اونو ببینین. علاوه بر درآمد بیشتر، شما این مزیت رو دارین که رئیس خود باشین و زمانای کاری خودتون رو تنظیم کنین. پیشنهاد می کنیم پس از کسب تجربه تو یه زمینه خاص و به دست آوردن علم جنبه های جور واجور اون، تجارت خود رو شروع کنین.

 

پولدار شدن از راه سرمایه گذاری

 سرمایه گذاری کردن در تحصیل:

حتی اگه موفق نشدید از راه کنکور وارد دانشگاه شید، با هزینه شخصی به دانشگاه برید. مطمئن باشین با انتخاب رشته درست بعدا چندبرابر هزینه سرمایه گذاری شده واسه تحصیل خود رو به دست میارید. مثلا اگه شخصی که به تجارت علاقه منده، مدرک «MBA» بگیره، هزینه تحصیل خود رو بعدا در کمتر از یه سال دشت می کنه.

 در بازارای مالی سرمایه گذاری کنین:

بازارهای مالی محل مناسبی واسه چند برابر کردن پول شمان. اگه خود رو به علم لازم مجهز کنین و فرد فرصتشناسی باشین میتونین چند برابر درآمد هرساله خود رو از این روش به دست بیارین. خرید سهام شرکتای معتبر و اوراق قرضه راهی مطمئن واسه ایجاد درآمد فرعیه. واسه افراد خطر پذیرتر، سرمایه گذاری در بازار بورس، سود بیشتری به دنبال داره. در کنار اینا نباید از سرمایه گذاری روی طلا و ارز غافل شد. این بازارها در شرایط بحرانای اقتصادی داخلی یا جهانی، به شکل عجیبی سودآوری دارن.

 در مستغـــلات  سرمــایه گـــذاری کنین:

خریداملاک استیجاری یا زمین در مکانای رو به رشد، سرمایه گذاریه که شما همیشه برنده اون هستین. با در نظر گرفتن افزایش جمعیت و در نتیجه بالا رفتن درخواست واسه مسکن و هم اینکه املاک تجاری، می تونین انتظار یه سود تضمین شده رو داشته باشین. اگه فرد خطر پذیری نیستین می تونین با خرید یه واحد استیجاری، نه فقط از افزایش سرمایه خود مطمئن شید، بلکه از اجاره ماهانه اون استفاده کنین. اگه هم وقت و انرژی کافی دارین و به دنبال سود بالا هستین، پیشنهاد می شه به صورت فردی یا مشارکتی مبادرت به ساخت وساز کنین.

 وقت خود رو سرمایه بدونین:

به جای اینکه چند ساعت در روز رو به پوچی صرف کنین، تلاش کنین واسه کل روزتون برنامه ریزی داشته باشین. از هر وقتی واسه یادگیری مطالبی مانند ساز و کارای اقتصادی، کارکرد شرکتای بورس، مدلای ریاضی ساده و پیشرفته تحلیل مالی و … استفاده کنین.

 از خریدهایی که ارزش اونا در آینده پایین میاد، دوری کنین:

 به طور مثال خرید یه ماشین گرون، اقدام جالبی از دید اقتصادی به حساب نمیاد، چون جدا از اندازه کاری که از اون می کشید، بعد از ۵ سال، ارزش اون خیلی افول می کنه.

 پولدار بمونین:

پولدار شدن سخته، اما پولدار موندن حتی از اونم سخت تره. دارایی شما همیشه از بازار تاثیر قبول می کنه و بازار هم که پستی و بلندیای خود رو داره. اگه شما در وقتی که بازار در شرایط خوبی هست، بی خیال باشین و استفاده بیشترین حد رو نبرین، در زمان رکود محکوم به شکست و برگشت به پله اول هستین. اگه پیشرفتی در حقوق خود داشتین یا سهامتان سوددهی خوبی داشت، این مبلغ اضافه رو پس انداز یا سرمایه گذاری کنین، چون نزدیک به یقین با روزای سخت مواجه میشین.

 

پولدار شدن از راه پس انداز روزانه

 چند حساب پس  انداز باز کنین:

بهتره هر فردی بیشتر از یه حساب پس انداز داشته باشه تا با ریختن مقداری از درآمد ماهانه در حسابای دیگه از خرجای اضافی جلوگیری کنه. به طور مثال، بهتره هر زمان که حقوق خود رو دریافت کردیدو همون اول درصدی از پولتون رو در حساب مخصوصی بریزین و کارت اونو همیشه در منزل نگه دارین. یه حساب مخصوص خرج منزل و یه حساب هم واسه تفریحات ماهانه داشته باشین.

 بودجه بندی کنین:

یه بودجه ماهانه که همه هزینه های اولیه شما رو پوشش دهد، مقرر کرده و مقدار کمی رو هم واسه تفریح و سرگرمی کنار بذارین. هیچ وقت از این مقدار در خرج کردن بالاتر نرید.

 به ماشین و منزل سطح پایین رضایت بدین اما راضی نباشین:

 معمولا انتظاری رو که از یه منزل ویلایی دارین، یه آپارتمون هم برآورده می سازه. آپارتمون مسکونی رو میشه با یه نفر دیگه شریک شد و به یه ماشین دست دوم رضایت داد. تو یه کلام تجمل گرا نباشین. با این کار ماهانه مقدار زیادی پول پس انداز می کنین تا اینکه روزی برسه که بتونین بهترین منزل و ماشین رو بخرین بدون اینکه چیزی از درآمدزایی شما کم شه.

تجارت ثروت سرمایه گذاری مجله تپش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *