چگونه با عیوب همسرم برخورد کنم؟

روبرو شدن با عیوب همسر

زندگی مشترک همیشه بدون مشکل نخواد بود و ممکنه زن و شوهر باهم اختلافات زیادی داشته باشن ؛ بعضی وقتا از همسرم می خوام تا عیبای خود رو برطرف کنه اما توجهی نشون نمی ده. دوست دارم بدونم چیجوری باید با عیبای همسرم برخورد کنم تا نتیجه بهتری بگیریم؟

چگونگی برخورد با عیوب و ایرادهای همسرم رمز موفقیت در برطرف شدن مشکلات ارتباطی بین من و اونه. مانند هر نوع گفتگو و ارتباطی، دونستن نکات کلیدی در برخورد درست، لازمه تا عشق و صمیمیت زناشویی ام رو افزایش دهم و از اختلاف و درگیریای بیخود دور باشم.

پس مهمه که بدونم و بتونم با برخورد درست و بجای خود با عیوب همسرم از اون پلی واسه رابطه عاشقانه خودم با اون بسازم.

آینه نمای خود باشم

قبل اینکه درباره عیوب همسرم با اون گفتگو کنم اول لازمه نگاهی به خودم بندازم و ببینم در این مورد مشکلی ندارم. وقتی که به عیبای خودم توجه می کنم، باعث می شه تا برخورد عادلانه تری نسبت به اون داشته باشم و کمکم می کنه تا همیشه مشکلات رو از اون ندونم و واسه ایجاد تعادل در رابطه تلاش بیشتری انجام دهم.

این بسیار کمک کننده س و احساس امیدواری و اعتماد به نفسم بالاتر میره و فشار روانی کمتری رو حس می کنم و توانمندتر و بهتر با مسائل جور واجور برخورد می کنم.

حساسیت به خرج ندم

بعضی وقتا به این مسئله فکر می کنم که توجه به تموم عیوب و مشکلات همسر به معنی حساسیت زیاده و حساسیت زیاد یعنی ضعیف کردن رابطه زناشویی، با این روش، انگیزه همسرم رو واسه بهتر شدن کم رنگ تر می کنم و حالت دفاعی در اون بوجود میارم پس بهتره بعضی عیوب رو که شخصیه و به روابط زناشویی ما آسیب نمی زنه رو ندیده بگیرم تا اون در زندگی احساس راحتی و پذیرش از طرف من داشته باشه و علاقه و صمیمیت ما رو بیشتر کنه. حساس نبودن به من کمک می کنه تا رابطه خود رو با همسرم بهبود بخشم.

در چه شرایطی عیوب همسر رو بازگو کنم

خیلی مهمه که زمان مناسبی واسه گفتگو انتخاب کنم، نبود توجه به این مسائل ممکنه گفتگوی منو با همسرم به بن بست برسونه. مثلا از نظر هیجانی در وضعیت مناسبی نباشه، همین مسئله باعث می شه تا به گفتگوهای من بی توجه باشه یا اینکه برداشت غلطی از اونا داشته باشه.

هم اینکه ممکنه برخورد درستی با مسائل نداشته باشه و گاه همین نبود انتخاب زمان مناسب واسه گفتگو، درگیری کلامی رو بین من و اون بوجود می آورد و دلخوریای بعدی اون مانع بیان درست عیوب می شه و از هدف اصلی خود هم دور میشم.

نکات مثبت اون رو بگم

وقتی که به عیبای خودم توجه می کنم باعث می شه تا برخورد عادلانه تری نسبت به اون داشته باشم و کمکم می کنه تا همیشه مشکلات رو از اون ندونم.

وقتی که می خوام در مورد عیوب اون صحبت کنم، بهتره اول نکات مثبت اون رو بازگو کنم و از خوبی هاش تشکر کنم، این کار آستانه تحمل و درک اون رو بالا می بره. بعد از اون هدف از بیان عیب رو بخاطر اهداف مشترک زندگی بگم، اهدافی که سازنده س و مصلحت زندگی مشترکمون رو در بر میگیره و همکاری و مشارکت هر دوی ما رو می خواد.

با اون همدردی کنم

موقع گفتگو درباره عیبا، با اون همدردی کنم که اون تنها نیس و احساس آرامش و امنیت داشته باشه و بدونه که همیشه پشتیبان و دوست اون هستم و حس خوب اون باعث موندگاری رابطه بهتر باشه.

احترام دوطرفه رو بوجود آورم

موقع گفتگو مراقب باشم که احساس زنونه همسرم یا احساس قدرت مردونه اون رو بهم نزنم و با در نظر گرفتن ویژگیای جنسی و روحی اون گفتگو خود رو ادامه دهم. انتقال این پیام که تورو در همه شرایط حتی در بیان عیب ات در نظر می گیریم و تلاش می کنم تورو درک کنم، احترام دوطرفه و محبت رو بوجود می آورد.

عیب هاش رو کمرنگ کنم

به تغییرات حتی کوچیک اون توجه نشون دهم و بخاطر توجه اش به گفتهایم از اون تشکر و سپاسگزاری کنم که منو مورد پشتیبانی خود قرار داده. توجه به این نکته به من بسیار کمک کرده چون قبلا که این کار رو انجام نمی دادم انگیزه و توجه همسرم موقع بیان عیب هاش خیلی کمرنگ بود و اصلا توجهی زیادی نشون نمی داد.

معذرت خواهی اش رو قبول کنم

خیلی مهمه وقتی که درباره مشکلی ازم معذرت خواهی می کنه، زودتر معذرت خواهی اون رو قبول کنیم تا اون رو دلسرد نکنم و امیدوار باشه که در رفتارای خودم گذشت و مهربانی رو اولویت کارم قرار میدم.

حال احساس می کنم توجه به این نکات رابطه منو با همسرم بهتر از قبل کرده و از اینکه هر روز بهتر از روز قبل میتونم رابطه شیرین زناشویی رو با همدیگه داشته باشیم رضایت خاطر خوبی دارم.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

تبیان زناشویی عشق چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *