چگونه با فرزندان درباره مواد مخدر و الکل حرف بزنیم؟

Talking to Your Child About Drugs,صحبت با فرزندان درمورد الکل و مواد مخدر

اگه فکر میکنین فرزندان تون حتی درصدی در خطر نزدیک شدن به مواد مخدر یا الکل هستن بهتره هرچه سریعتر در این باره با اونا صحبت کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ در تعطیلات وقت بیشتری رو با بچه ها می گذرونین و شاید بهترین زمان واسه این باشه که یکی از سخت ترین مکالماتتان رو با اونا انجام بدین : صحبت درباره مصرف الکل و مواد مخدر.

تحقیقات نشون میده، نوجوانانی که در مورد خطرات مواد مخدر از پدر و مادر خود آموزش دیده ان، احتمال کمتری داره که از اون مواد استفاده کنن. در واقع، بیشتر نوجوانان گفتگو با پدر و مادر رو دلیل اصلی تصمیم به نبود مصرف مواد مخدر دونسته ان.

اما در اینجور گفتگوهایی، خیلی از والدین مطمئن نیستن چی باید به فرزندان خود بگن یا چه موقع و چیجوری بگن، و این امریست رقابت برانگیز واسه اونا. همونجوریکه گفتگویتان رو شروع می کنین، این چهار مورد رو مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین:

گفتگو رو زود شروع کنین، قبل از دوران نوجوونی

واسه صحبت کردن با کودکانتون در مورد مصرف الکل و مواد مخدر نباید تا دوران نوجوونی اونا صبر کنین. گفتگو با اونا رو وقتی که کم سن و سال تر هستن، شروع کنین و تنها روی نمونه هایی از رفتارای سالم تمرکز کنین. بازم که کودکان بزرگتر می شن، این گفتگوها بیشتر باید دور محور چیزی که فرزندان در محیطای اجتماعی می بینن و تجربه می کنن، متمرکز شه.

سوالات متفکرانه سوال کنین

از اونجا یی که ذهن نوجوانان بازم در حال رشده، خطرات و عواقب رو به روش بزرگسالان تشخیص نمی دن. خیلی از نوجوانان خطرات به وجود اومده از طریق به کار گیری مواد مخدر رو درک می کنن، اما وقتی که حولوحوش مثبت و منفی رو سبک و سنگین میکنه، بیشتر تمایل دارن تا خطرات رو دست کم بگیرن.

یکی از راه ها واسه صحبت و باخبر ساختن اونا از خطرات به وجود اومده از طریق مصرف مواد مخدر، پرسیدن سوالات درباره چیزی که در تلویزیون، فیلما و یا در اینترنت می بینن، است. سوالاتی مثل؛ به نظر تو مصرف مواد مخدر چیجوری به تصویر کشیده شده؟ و چقدر واقعی س؟ همین سوالات می تونه جرقه یه گفت و شنود معنی دار باشه.

چند قانون اساسی واسه نوجوانتان تنظیم کنین.

پیشنهاد می کنیم قانون: هیچ ماده مخدری قبل از ۲۱ سالگی مصرف نشه، رو وضع کنین، دلایل روشنی واسه اینکه نمی خواین نوجوانتان سیگار بکشه، الکل بخوره یا مواد مخدر مصرف کنه، ارائه بدین. بعضی از عوامل می تونه شامل:

  1. مواد مخدر واسه نوجوانان خطرناکه؛ مخصوصا چون ذهنشون بازم در حال رشده، پرخطرتر می شه؛ و
  2. مواد مخدر با مدرسه، ورزش و بقیه فعالیتای نوجوونی هماهنگ نیس؛ و
  3. نوشیدن الکل، سیگار کشیدن و به کار گیری مواد مخدر واسه نوجوانان غیر قانونیه.

گفتگوی دوطرفه رو یادتون نره

یادتون باشه که هدف سخنرانی نیس، بچتون رو به صحبت کردن تشویق کنین و با شور و شوق خیلی زیاد به اون گوش بدین. خوب گوش کردن به معنی توجه بدون این دست اون دست کردن س، پس حالت دفاعی به خود نگیرید و یا با عصبانیت عکس العمل نشون ندین. اگه بچتون باور کنه که احساسات اونو درک می کنین و به درستیً اونو می فهمید، احتمال ایجاد رابطه آزادانه با شما بیشتر می شه.

در آخر، گوش کردن به نظرات فرزندانتان با دقت کافی، در مورد اینکه مصرف مواد مخدر خطرناکه یا نه از اهمیت خاص ایی برخورداره و ممکنه شما رو حیرت زده کنه.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

آی بانو تربیت بچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *