چگونه با کودکانمان در مورد مرگ صحبت کنیم؟

حرف زدن با کودکان در مورد مرگ

وقتی که تشخیص داده شد که “جویی” پسر شش ساله ما، گرفتار به سرطانه، برادرانش پنج، سه، و یه ساله بودن. ما حتی نمی تونستیم تصور کنیم که چیجوری واسه هر کدوم از اونا این مسئله رو توضیح بدیم مخصوصا وقتی که مشخص شد هیچ امیدی باقی نمونده. ما هیچ ایده ای واسه بیان این مسئله به کودکانمون نداشتیم. همسرم پیشنهاد داد که از یه مشاور حرفه ای واسه مشاوره استفاده کنیم، تا نکاتی رو واسه کمک به ما در مورد توضیح مرگ واسه فرزندان به ما ارائه دهد. اما با این حال، من مطمئنم که در طول راه مرتکب اشتباهاتی شده ایم.

، من مشاور فرهنگی حرفه ای نیستم. اما ما آموخته ایم که در این زمان پروسه غم و اندوه رو سپری کنیم. ما بازم در حال عبور از این پروسه هستیم. هر چی باشه، اندوه سرسخته. این اتفاق می افتد و مثل امواج در طول زندگی افراد حرکت می کنه. این یه قسمت ثابته، بخشی از اتفاقاتی که ما می توانیم یا با اون مقابله کنیم یا با اون زندگی کنیم، اگه وسیله مناسب داشته باشیم.

  1. گفتن عبارت “من نمی دونم به چه دلیل” خوبه

بیشتر والدین فکر می کنن که نیازه واسه هر سوال و یا اتفاقی پاسخی داشته باشن، اما واقعا اینطور نیس، بعضی وقتا واقعا پاسخی وجود نداره، به بچتون این اطمینان رو بدین که وقتی که اون ترسیده و یا گیجه یا فقط نیاز به آغوش شما داره،همیشه در کنارش هستین.

  1. از سوالات دوری نکنین.

حتی اگه تموم جواب های لازم رو نداشته باشین، خوبه که در مورد سنجاب له شده در خیابون صحبت کنین. واقعا، حیوانات فرصتی عالی واسه ارائه معنی مرگ به کودکان به ما می بدن. بله، اون سنجاب در خیابون دوید و با یه ماشین تصادف کرد. حالا مرده است. این می تونه مفهومی ساده و روشن باشه.

  1. از حسن تعبیر دوری کنین.

خیلی از مردم از واژه هایی مانند “خوابیدن”، “به خواب رفته ان” یا “از ما گرفته شده ان” استفاده می کنن تا مرگ رو توصیف کنن. این شرایط می تونه کودکان رو گیج کنه. اگه پدر خوابیده باشه، بیدار می شه. بازم روشنه: تومور مغزی در مغز جویی باعث شد بدن اون متوقف شه و اون مرد. به کودکان آموزش بدید که همه چیزای زنده در آخر می میرن؛ و وقتی که مرده باشن، تا ابد مرده هستن و دیگه زنده نمی شن.

  1. انتظار احساسات و ترس زیاد از طرف کودکان رو داشته باشین.

شما می تونید کودکانی رو ببینین که شکل های جور واجور احساسات مثل ناراحتی، عصبانیت، افسردگی و بی علاقگی رو به نمایش می گذارن. حتی اگه بچه شما بی فرق به نظر می رسد، ممکنه خیلی راحت درک نکنه که حالا دقیقا چه احساسی داره. کودکان ممکنه در روز تشییع جنازه در حال دویدن و یا خندیدن باشن، اما هفته ها بعد با کابوس بیدار می شن.

  1. روال عادی خود رو ثابت نگاه دارین.

کودکان در واقع با برنامه روتین خود آروم می شن. وقتی که شرایط ترسناک و خارج از کنترل به نظر می رسند، روتین روزانه می تونه به شروع روند درمان کمک کنه. این نشون می دهد که حتی اگه کسی که دوستش داشته ایم از بین ما رفته، زندگی ما ادامه پیدا می کنه و این خیلی خوبه.

  1. فرصت صحبت کردن و بازی رو جفت و جور کنین.

انتظار نداشته باشین که بچتون در مورد این که چه احساسی داره با شما صحبت کنه. در مورد احساسات خودتون صحبت کنین و بعد وقتی که اون در مورد خودش صحبت می کنه، خوب به حرف هاش گوش بدید. اگه اون بازی می کنه و وانمود می کنه کسی که فوت کرده هست، اجازه بدید اون بازی کنه. این طرز تفکر کودکانه.

  1. در حالیکه بعضی از عادات قدیمی رو حفظ می کنین، عادتای جدید رو شروع کنین.

خوبه که گذشته رو به یاد داشته باشیم و عادت های خانوادگی رو ادامه بدیم. اما خوبه که چیز جدیدی رو هم شروع کنیم. دهم ژوئن درست یه روز قبل از مرگ “جویی” بود. حالا، اون روز ، روز جشن “جویی” است. ما به عکسش نگاه می کنیم، داستان های خنده دار رو بازگو می کنیم، به باغ وحش می رویم و همه غذاهای محبوب جویی رو می خوریم.

  1. از منابع حرفه ای مربوط به کودکان استفاده کنین.

دو کتاب مربوط به کودکان که شدیدا به ما پیشنهاد شدن، عبارتند از “افتادن برگی به نام فردی اثر لئو بوسکالیا” و وقتی که یه حیوان خونگی می میره بوسیله فرد راجرز (معروف به “آقای راجرز”).

کتابا و منابع بسیار زیادی در این مورد وجود دارن که با مطالعه اونا میشه بهتر با این موضوع کنار بیاییم و اون رو واسه کودکمون حل کنیم.

  1. اجازه بدید کودک یه وسیله شخصی رو پیش خود نگه دارن.

در حالیکه ممکنه از دید احساسی ناخوشایند باشه، اما نگه داشتن وسیله ای واسه داداش، پدر و یا هرکسی که فوت شده واسه اون آرامش بخش هستش.

  1. از کمک حرفه ای استفاده کنین.

حتی اگه شما قبل از اون، درزمان اون یا حتی چند سال پس از مرگ عزیزانتون، به دنبال کمک به خود یا خونواده خود هستین، از اون خجالت نکشید. اندوه یه روند ادامه داره و ما هیچوقت نمی دانیم چه موقع و چه وقتی بر ما تاثیر می ذاره.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

اختصاصی تربیت بچه چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *