چگونه بفهمیم عاشقیم؟!

love-signs

معمولاً هر عاشقی خوب از احوال خودش خبر داره و می دونه که اتفاقاتی تو ذهن و جسمش در حال رخ دادنه با اینحال در این مقاله به بررسی ۱۴ نشونه عاشق شدن می پردازیم:

عاشق شدن با تعدادی عکس العمل شیمیایی در بدن همراه س و این عکس العملا نقش موثری در فعل و انفعالات دستگاه عصبی و ترشحات هورمونی دارن.

اضطرابای یهویی و تپشای شدید قلب رو میشه به عشق (یا شیفتگی دوران جوونی) نسبت داد. موارد زیر هنگام عاشق شدن در بدن ظاهر می شن.

عاشقی مثل اعتیاده

تحقیقات نشون میدن فرد عاشق با آزاد کردن هورمونای مغز مثل دوپامین، اکسی توسین، آدرنالین و وازوپرسین به رابطه عاطفی اعتیاد پیدا می کنه. محققان این اعتیاد رو مثل اعتیاد به مواد مخدر می دونن.

به گفته یه متخصص و دکتر خونواده، این مواد شیمیایی وقتی که به شخص مورد علاقه مون جذب میشیم در بدنمون آزاد شده و وابستگی به اون فرد رو واسه ما شدید شدن می کنه. درست مثل مواد مخدر، هرچه بیشتر با اون شخص وقت می گذرونین احساس اعتیاد بیشتری به اون می کنین.

پردل و جربزه تر میشین

براساس تحقیقات دانشگاه برمینگام، اکسی توسین آزاد شده بین عاشقی که “هورمون عشق” هم اسمشه، شخصی جسور، مغرور و پردل و جربزه از شما می سازه.

سرخ شدن گونه ها، عرق کردن کف دست و تپش شدید قلب این علائم اضطراب فقط به وجود اومده از طریق حالتای روحی نبوده و در واقع هورمونای آدرنالین و نوراپی نفرین هم در بروز اونا نقش اجرا می کنن.

باز شدن مردمک چشم

افراد بعد از این که به شخصی وابسته می شن یا در محلی به تماشای فرد دلخواه می پردازن، اتفاقاتی در شبکه های سمپاتیک دستگاه عصبی شون اتفاق می افته که گشادتر شدن مردمک چشم اونا رو به دنبال داره.

احساس مریضی

از دست دادن اشتها و احساس مریضی در زمان عاشقی به طور کاملً عادی حساب می شه. هورمون استرس کورتیزول آزاد شده با انقباض رگای خونی موجود در شکم باعث این علائم می شه. به خاطر همین بعضی وقتا مشاهده می شه که عروس و داماد در مراسم ازدواج اشتهای خود رو به طور کامل از دست میدن. این حالتا کم کم برطرف می شن.

احساس قدرت

آزاد شدن اکسی توسین در زمان عاشقی باعث افزایش تحمل و توان فیزیکی فرد می شه. شاید از این واسه بشه یه فرد عاشق رو به مادری مثل دونست که حاضر می شه واسه نجات بچه خود یه ماشین رو از زمین بلند کنه!

نمی تونین چشم از شخص مورد نظر وردارین

این که بعضیا عکسای شخص دلخواه خود رو در جایی نگه می دارن یا عکس معشوق رو به عنوان تصویر پس زمینه گوشیای هوشمند یا کامپیوتر خود انتخاب می کنن، دلیل به طور کاملً علمی داره. می گن، هنگام مشاهده این عکسا، مغز دوپامین آزاد می کنه.

شدت صدا

وقتی که دوران شیفتگی رو گذرونده اید و به مرحله ای رسیدین که احساس تعهد و متکی بودن به شخص می کنین، ممکنه متوجه تغییرات فیزیکی عجیب تری در خود شید. مثلا بلندتر و در عین حال ملایم تر صحبت کردن از نشونه های فیزیکی علاقه مندی حساب می شه. تحقیقات نشون دادن وقتی که خانوما عاشق افراد مورد علاقه شون می شن، تمایل بیشتری واسه بلند صحبت کردن دارن.

وقتی که معشوق حضور فیزیکی نداره، حس خوبی ندارین

آزاد شدن هورمون کورتیکوتروفین عامل اصلی این حالته. زوجایی که به مدت طولانی از هم دور می مانند، کم کم راه های مقابله با این حالتا رو یاد می گیرن. مثلا با گوش دادن به صدای فرد آروم می شن.

سکته عشقی!

به گفته محققان، فردی که شکست عشقی خورده، ممکنه جون خود رو از دست دهد. این اتفاقات جدی ممکنه بین اتفاقات تلخی مثل مرگ شریک، طلاق و جدایی اتفاق بیفتن. جالبه بدونین این حالات با علائم ایست قلبی مثل مشکلات تنفسی، ضربان بی نظم قلب و درد قفسه سینه شباهت زیادی دارن.

زیاد شدن وزن

تحقیقات زیادی این واقعیت رو تایید کردن که افراد وقتی که تو یه رابطه خوب قرار می گیرن، به وزنشون اضافه می شه. مثلا یکی از این تحقیقات نشون داد زنان بعد از ورود به یه رابطه عاطفی به خوردن غذاهایی با مقادیر فراوون شکر و روغن میل بیشتری پیدا می کنن.

تقویت استخونای مردان

تحقیقی نشون میده مردانی که بعد از ۲۵ سالگی وارد یه رابطه عمیق عاطفی شن، از استخونای قوی تری بهره مند هستن. توجه شه احساس و پشتیبانی زن در این نقش کلیدی داره. اگه مرد پشتیبانی عاطفی از طرف شریکش احساس نکنه، این مزیت شامل حالش نمی شه.

بی خوابی

هیجان به وجود اومده از طریق فکر کردن به اتفاقات شیرین بعضی وقتا باعث بی خوابی در فرد عاشق به خصوص در اوایل رابطه می شه. این فرد هنگام صبح و عصر احساس انرژی بیشتری می کنه. این انرژی دوبرابر از مثبت اندیشی ایشون سر میگیره و باعث می شه فرد تمایلی واسه خوابیدن نداشته باشه.

خلاق تر میشین

هرچند بعضیا از نویسندگان افسردگی رو الهامگر کارای مبتکارانه خود دونسته ان، تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشون داد عشق خلاقیت افراد رو بر می انگیزد. براساس یافته های این تحیق، افراد عاشق نگاهی عمیق تر و دوراندیشانه نسبت به مسائل دارن، طوری که با راه و روش کل گرایی می تونن زوایای جور واجور مسائل رو بفهمن.

درمون دردهای طولانی

تحقیقی در سال ۲۰۱۰ در دانشکده پزشکی استنفورد نشون داد رابطه عمیق عاشقی در آرامش دردهای طولانی مثل یه دارو عمل می کنه. به گفته محققان، روابط عاشقانه در همون نقاط از مغز که داروهای آرامش بخش عمل می کنن، تاثیر می ذارن. شاید به خاطر همین تجویز عشق از طرف پزشکان به جای داروهای آرامش قسمت بزرگی غیر منطقی به نظر نرسه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

باشگاه خبرنگاران روانشناسی عشق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *