چگونه به دوستان خود «نه» بگوییم؟

نه گفتن به دوستان friends

دوست های واقعی همیشه در زمان نیاز همیار دوستای خود هستن. اما بعضی وقتا مجبور می شیم به انتظارات یا خواسته های دوستای خود «نه» بگیم! در اینصورت چیجوری می تونیم جواب منفی خود رو به شکلی بگیم که علاوه بر احترام دوطرفه، پایه های دوستی مون رو نلرزانیم؟

واسه نمونه، فرض کنین دوستی از ما بخواد تو یه تقلب بیمه ای به اون کمک کنیم. اون به هر دلیلی به پولی که می تونه با روش خودش از بیمه دریافت کنه نیازمنده و از ما توقع داره به اون در گرفتن اون پول کمک کنیم. شایدً بیشتر شما در اینجور شرایطی گیر کرده اید که علاوه بر اینکه می خواهید به دوست خود کمک کنین، به درگیر شدن تو یه مشکل حقوقی هم تمایلی ندارین. پس چیجوری باید از شر قضیه خلاص شید و دوستی خود رو هم حفظ کنین؟ چیجوری باید «نه» بگید و دوستی رو پابرجا نگه دارین.

با دنبال کردن اصولی که در ادامه می خونید، می تونید خودتون و دوستی تون رو از شرایط مشابهی که دوستان تون عاملش هستن، محفوظ نگه دارین:

۱. مطمئن باشین کار درست رو انجام می بدید.

کژفهمی یا سوء تفاهم ها خیلی عادی نیس؛ یه واژه یا عبارت، ممکنه از سمت افراد جور واجور در شرایط متفاوت، با معانی مختلفی برداشت شه. دقت کنین که دوستتون دقیقاً چه درخواستی از شما داره. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که انتظار اون دقیقاً چیه و مطمئن شید منظورش رو فهمیده اید.

۲. مشکلات رو از دوستی دور نگه دارین.

حالا به طور دقیق از خواسته نابجای دوستتون آگاه شده و مطمئنین که تمایل یا آمادگی کافی رو واسه انجام اون ندارین؛ اما نکته اینجاس که شما هنوزم دوست اون هستین. با این حال مراقب باشین که مشکل و رفاقت دو مبحث جداگونه هستن و نباید همزمان در بحث داخل شن.

۳. در مورد خودتون حرف بزنین، نه در مورد دوستتون.

مثلا در مورد مثال بیمه، خودتون رو جای دوستتون بذارین و بحث رو به این شکل پیش ببرین: «اگه بحث حقوقی و قانونی اش رو هم کنار گذاریم، واسه من مایه خجالته که از ‘دوستم’ در انجام یه ‘تقلب بیمه ای’ کمک بخوام! حتی اگه اینجور درخواستی از طرف دوستم هم قبول شه می تونه باعث از بین رفتن رفاقت مون شه.»

از به کار بردن عباراتی مانند «اگه مشکل مالی داری، می توانم به تو پول قرض دهم..» و موارد مشابه شدیدا دوری کنین. چون ممکنه از سمت دوست عزیز، مورد قضاوت و سرزنش قرار گیرید.

۴. روشن، محکم و خیلی با احترام بگید «نه».

نباید سست عنصری نشون بدید. دوست شما مستقیماً از شما درخواستی کرده که باید محکم و مستقیم جوابش رو بدین. پس اگه واقعاً نمی تونید در ازای درخواست نابجای دوستتون کمکی به بکنین، روشن به اون بگید «نه». مطمئن باشین دوستتون متوجه انتظار بیشتر از حدش می شه و دلگیری احتمالی اون نشون از عکس العملی بچگانه هستش.

۵. به دنبال نیاز اساسی دوست خود باشین.

دوست شما واقعاً چه می خواهد که واسه کمک به سراغ شما آمده؟ با این فرض که دوست شما واسه انجام یه تقلب بیمه ای پیش شما اومده، مشخصه که ‘پول’، نیاز اصلی دوست تونه.

۶. جواب مثبت رو به موارد دیگه بدید.

بهتره دوستتون رو در راهی دیگه که فکر می کنین منطقی تره، کمک بدید. حماقت و تنبلی رو کنار بذارین. رفاقت شما در خطره. حتی اگه واقعاً نمی تونید کمکی به دوست خود بکنین، نشون بدید رفاقت تون با اون واسه شما مهمه. پس بی ریا و تا جایی که می تونید دوستتون رو در بقیه موارد کمک بدید.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

سالم زی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *