دانلود پایان نامه

برای تولید محصول مشابه به خودی خود تولید خلاقانه‏ی یک تولیدکننده را تهدید نمی‏کند زیرا تولیدکننده دو روش حمایتی در مقابل رقیبانی که از مهندسی معکوس استفاده می‏کنند دارد: «زمان انتظار» و هزینه‏بر بودن مهندسی معکوس. زمان انتظار زمانی است که تحلیلگر مهندسی معکوس برای شناسایی اصول کارکرد، جنس، طرح و ساخت محصول، برآورد هزینه های طراحی و ساخت و مطابقت محصول با نیازها صرف می‏کند. به علاوه پس از بررسی عوامل موثر در فرایند ساخت، فرایند مهندسی معکوس شروع می‏شود که خود نیز زمان‏بر بوده و اقتضای در اختیار داشتن دانش فنی و ماشین آلات مربوط را دارد. زمانی نیز صرف ساخت و تولید محصول می‏شود. در نهایت مرحله‏ی معرفی محصول به بازار فرامی‏رسد. این زمان طولانی فرصت‏های تحلیلگر مهندسی معکوس در بازار را از او سلب و نظر به اینکه محصول اولیه جایگاه و شهرت خود را در بازار پیدا کرده، ریسک تولید و معرفی محصول مشابه را بالاتر می‏برد. حتی برخی مطالعات نشان داده است که تولیدکنندگان معمولا بیشتر از حق اختراع، بر «زمان انتظار» به منظور حمایت از دارایی‏های فکری خود اعتماد و تاکید دارند. برخی حتی معتقدند که «زمان انتظار» نقشی همانند یک حق مالکیت فکری با عمری کوتاه را بازی می‏کند.
هزینه‏بر بودن نیز حسب اینکه مهندسی معکوس در چه حوزه‏ای از صنایع انجام می‏پذیرد، ممکن است تحلیلگر مهندسی معکوس را به‏طور کلی از این اقدام منصرف کند بویژه اگر تولیدکننده‏ی محصول اولیه، به عنوان استراتژی، اقدام به اعطای لیسانس و افزایش رقبا در بازار کرده باشد. اعطای لیسانس، در صورتی که هزینه‏های مهندسی معکوس به اندازه‏ی کافی بالا باشد، به تولیدکننده‏ی اولیه امکان بیشتری را برای بازگرداندن هزینه‏های تحقیق و توسعه خود می‏دهد. چه بسا تحلیلگر مهندسی معکوس احتمالی، نیز روی به انعقاد لیسانس آورد تا ضمن کاهش هزینه‏ها از مزایای رقابت کاملا قانونی بهره ببرد.
به منظور ارزیابی آثار شناسایی حق مهندسی معکوس بر اقتصاد و رفاه اجتماعی، در اینجا هزینه‏ها و منافعی که جواز مهندسی معکوس برای تولیدکننده‏ی اولیه، تولیدکننده‏ی ثانویه (یا تحلیلگر مهندسی معکوس) و جامعه دربر دارد، مورد بررسی قرار می‏دهیم. ارزیابی هزینه‏ها و منافع ما را در تشخیص آثار شناسایی حق مهندسی معکوس بر رفاه اجتماعی یاری خواهد کرد.
الف) هزینه‏ها و منافع جواز مهندسی معکوس برای تولیدکننده‏ی اولیه
از یک سو واضح است که جواز مهندسی معکوس، انگیزه‏ی تولیدکننده‏ی اولیه را برای معرفی و عرضه‏ی محصول نو به بازار کاهش داده و به طور طبیعی موجب می‏شود هزینه‏های بیهوده‏ای را برای دشوارساختن مهندسی معکوسِ محصولاتش صرف کند.
از سوی دیگر، برخی معتقدند که می‏توان با اتخاذ تدابیری از صرف هزینه‏های فوق جلوگیری کرد و بالطبع انگیزه‏ی کافی را برای تولیدکننده‏ی اولیه حفظ کرد. از جمله‏ی این تدابیر اعطای لیسانس است. اعطای لیسانس به نحوی که هم منافع تولیدکننده‏ی اولیه و هم منافع تولیدکننده‏ی ثانویه تامین و هم هزینه‏ها بین آنها تقسیم شود.
تولیدکننده‏ی اولیه به منظور حفظ منافع و جایگاه خود در بازار و ممانعت از ورود رقبا هزینه‏هایی را صرف می‏کند و از این طریق مهندسی معکوس را برای تولیدکننده‏ی ثانویه‏ دشوار و صرفه‏ی اقتصادی آن را کاهش یا از بین می‏برد. بدون صرف هزینه‏های بیهوده و به عنوان روش جایگزین، با اعطای لیسانس توسط تولیدکننده‏ی اولیه و افزایش رقبا در بازار، تحلیلگر مهندسی معکوس به این نتیجه می‏رسد که موفقیت وی در تولید و معرفی محصول مشابه به بازار، بسیار اندک است. اما صرف اعطای لیسانس راهگشا نیست، همانطور که گفته شده، عدم موفقیت تولیدکننده‏ی ثانویه در گرو افزایش رقابت و دشواری ورود وی به بازار است و این امر جز با درنظر گرفتن شرایطی نظیر حق امتیاز پایین یا اعطای حقوق و آزادی‏هایی به لیسانس‏گیرنده‏ها میسر نیست.
روشن است که میزان تاثیرپذیری منافع و موقعیت تولیدکننده‏ی اولیه در بازار از ورود محصولات مشابه، بستگی به میزان هزینه‏ها و زمانی دارد که برای مهندسی معکوس لازم است. بنابراین کاهش مبلغ حق امتیاز یا هر تدبیر دیگری که به هنگام اعطای لیسانس اتخاذ می‎شود باید با در نظر گرفتن میزان هزینه و زمان لازم برای انجام مهندسی معکوس باشد.
انگیزه‏ی کافی تولیدکننده‏ی اولیه برای تولید محصولات نو نیز از همین طریق و همینطور «زمان انتظار» تامین می‏گردد. زمانی که نخست برای تصمیم‏گیری و سیاست‏گذاری در خصوص انجام مهندسی معکوس، دوم برای انجام فرایند مهندسی معکوس و سوم برای معرفی و تجاری‏سازی محصول ناشی از مهندسی معکوس صرف می‏شود. این زمان، فرصت مناسبی را در اختیار تولیدکننده‏ی اولیه قرار می‏دهد تا هزینه‏های تحقیق و توسعه خود را برگردانده، شهرت و مشتریانی بیابد. بنابراین اتخاذ تدابیری نظیر اعطای لیسانس با شرایط مذکور می‏تواند حتی با تاخیر صورت گرفته و یا اساسا انجام نپذیرد زیرا پس از گذشت این زمان، تولیدکننده‏ی اولیه و ثانویه می‏توانند به نحو منصفانه‏ای به رقابت بپردازند خصوصا آنکه مهندسی معکوس با هدف تجاری‏سازی معمولا تقلید صرف نبوده و با صرف هزینه‏ی بالایی صورت می‏پذیرد. به عبارت روشن‏تر محصولات تولیدکننده‏ی ثانویه زمانی وارد بازار رقابت می‏شوند که تولیدکننده‏ی اولیه محصولات خود را معرفی و شهرتی کسب کرده است. به ویژه در صورتی که اقدام تولیدکننده‏ی ثانویه همراه با تحقیق و توسعه نیز بوده باشد، شرایط رقابت پس از ورود وی، منصفانه‏تر و برای رفاه اجتماعی سودمندتر خواهد بود.
ب) هزینه‏ها و منافع جواز مهندسی معکوس برای تولیدکننده‏ی ثانویه
جواز مهندسی معکوس، انگیزه را برای تولید محصولات مشابه و کسب منفعت از این طریق افزایش می‏دهد. این امر همچنین موجب صرف هزینه برای انجام مهندسی معکوس و تولید محصولاتی می‎‏شود که قبلا ابداع و به جامعه معرفی و عرضه شده‏اند. این هزینه‏ها در فرض اعطای لیسانس با شرایط پیش‏گفته یا وجود تدابیری برای دشوارساختن مهندسی معکوس بیشتر نیز خواهد شد.
ج) هزینه و منافع جواز مهندسی معکوس برای جامعه‏

مطلب مرتبط :   پایان نامه حقوق در مورد :نظام حقوقی ایران

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

تصور کنیم جامعه‏ای را که محصولات مشابه با استفاده از روش مهندسی معکوس، در آن عرضه شده است. با این وصف به نظر می‏رسد مهندسی معکوس، رقابت در بازار را افزایش و بالطبع منجر به کاهش قیمت‏ها و تشویق ابداعات مجدد و ثانویه می‏شود. به علاوه توسل تولیدکننده‏ی اولیه به روشی نظیر اعطای لیسانس که موجب افزایش رقابت می‏شود، در نهایت نفع جامعه را در بردارد. این استدلال مبتنی بر اصل سودمندی رقابت و مقابله با انحصار است. زیرا در این شرایط تولید کننده‏ی اولیه بازار را در انحصار خود نگرفته بلکه با اعطای لیسانس تعداد رقبا را در بازار افزایش داده است. به همین دلیل است که برخی معتقدند اعطای لیسانس از ناحیه لیسانس دهنده ممکن است با دو هدف انجام گیرد: به‏دست آوردن سود و کنترل قیمت محصول در بازار.
سوالی که در اینجا ممکن است مطرح شود این است که در این موارد آیا محصولات ثانویه بیشتر ابداعی‏اند یا تقلیدی؟ وضعیت در هر مورد متفاوت نیست؟
سوالی که همچنان بی پاسخ مانده است اینکه آیا تنها معیار اقتصادی ارزیابی رفاه اجتماعی، هزینه‏های خرید و قیمت‏هاست؟ آیا کیفیت محصولات در این ارزیابی مورد توجه قرار نمی‏گیرند؟ در نظر گرفتن کیفیت در کنار قیمت‏ها ارزیابی را دشوار می‏نماید به نحوی که در اکثر تحلیل‏های اقتصادی، قیمت کالاها و خدمات معیار ارزیابی است. در جایی که مهندسی معکوس و تولید محصول مشابه همراه با حفظ کیفیت یا حتی افزایش کیفیت محصول باشد، نیاز چندانی برای پاسخ به این سوال احساس نمی‏شود. در جایی که تولید محصول مشابه با استفاده از مهندسی معکوس و با کیفیت پایین‏تر است و به نوعی مهندسی معکوس مخرب و موجب اختلال در بازار محسوب می‏گردد، چه رویکردی باید اتخاذ گردد؟ اساسا ارائه یک قاعده کلی امکانپذیر است؟ آیا ابزار اقتصادی یا راه حل حقوقی برای مقابله با مهندسی معکوس مخرب وجود دارد؟
در یک جمع بندی درباره اکثر محصولات تولیدی سنتی، نظر به دشواری مهندسی معکوس و آثار مثبت آن بر افزایش رقابت و اشاعه‏ی دانش فنی، ممنوعیت مهندسی معکوس می تواند منجر به انحصار در موارد فقدان حقوق مالکیت فکری یا تشدید انحصار در موارد وجود حقوق مالکیت فکری شود. به عبارت دیگر زمان و هزینه‏ای که برای مهندسی معکوس صرف می‏شود و معمولا تابعی از میزان پیچیدگی و اهمیت محصول است، وضع قاعده‏ی ممنوعیت مهندسی معکوس را غیرضروری می‏کند.
2-2-2-2 مبانی اقتصادی شناسایی حق مهندسی معکوس در صنعت نرم افزارها

ارزیابی آثار اقتصادی جواز یا ممنوعیت مهندسی معکوس را با طرح دو مثال از دعاوی مطروحه در صنعت نرم‏افزار آغاز می‏کنیم.
1-دعوی شرکت سگا علیه شرکت آکولید
شرکت سگا تولیدکننده و بازاریاب کنسول‏های (دستگاه) بازی ویدئویی خانگی و کارتریج‏های بازی و شرکت آکولید نیز تولیدکننده‏ی کارتریج‏های بازی ویدئویی برای دستگاه‏های بازی بود. شرکت آکولید به منظور تولید بازی‏های سازگار با دستگاه بازی شرکت سگا (کنسول جنسیس) پبشنهاد انعقاد قرارداد لیسانس با شرکت سگا را می‏دهد اما سریعا از این اقدام منصرف می‏شود زیرا شرکت سگا اعطای لیسانس را مشروط به تولید انحصاری کارتریج بازی برای کنسول جنسیس می‏کند. شرکت آکولید نیز با انجام مهندسی معکوس بر روی کارتریج‏های شرکت سگا و دستیابی به کد مبدا بازی‏های آن، شروع به توسعه‏ی بازی‏های خود با محتوای متفاوت و فروش آنها که قابلیت نصب و اجرا بر روی دستگاه‏های شرکت سگا را نیز داشتند، می‏کند. کارتریج‏های تولیدی شرکت آکولید در رقابت با کارتریج‏های شرکت سگا و شرکت‏های تولیدکننده‏ای که با شرکت سگا جهت تولید بازی قرارداد لیسانس منعقد کرده بودند، قرار می‏گیرد. از آنجا که بسیاری از شرکت‏ها به همین منوال شروع به عرضه‏ی بازی‏هایی کردند که با بازی‏های تولیدی شرکت سگا رقابت می‏کردند، شرکت سگا نسخه‏ی جدیدی از دستگاه بازی ویدئویی خود را به نام جنسیس 3 تولید و عرضه می‏کند. این دستگاه جدید دارای مشخصه‏ی سیستم امنیت علامت تجاری(TMSS) بود. این سیستم مانع نصب و اجرای کارتریج‏های بازی رقبا بر روی کنسول جنسیس 3 می‏شد مگر آنکه آن کارتریج‏ها دارای کد مخصوصی می‏بودند که تنها دراختیار شرکت‏های تحت لیسانس شرکت سگا بود. شرکت آکولید نیز به محض اطلاع از این موضوع، اقدام به مهندسی معکوس مجدد، تولید و عرضه‏ی کارتریج‏های دارای کد مخصوص می‏کند. شرکت سگا نیز اقدام به طرح دعوی به طرفیت شرکت آکولید با ادعای نقض حق مولف می‏نماید. در واقع طرح این دعوی به منظور ممنوع کردن شرکت آکولید از مهندسی معکوس کارتریج‏های شرکت سگا، ساخت و عرضه‏ی هرگونه بازی حاوی کد بدست آمده از مهندسی معکوس بود. دادگاه نیز دستور موقتی را به نفع شرکت سگا با این استدلال که شرکت آکولید حق انحصاری شرکت سگا برای نسخه‏برداری از کد ماشین نرم‏افزارش را نقض کرده، صادر می‏کند.
شرکت آکولید نیز در مقابل به دفاع «استفاده منصفانه» استناد می‏کند. با عدم پذیرش این دفاع از ناحیه دادگاه بدوی، دادگاه رای به ممنوعیت مهندسی معکوس علیه شرکت آکولید صادر می‏کند. دادگاه چنین استدلال می‏کند که انگیزه شرکت آکولید، تجاری بوده و منتهی به تولید کالای رقیب شده بنابراین استفاده منصفانه تلقی نمی‏شود. درنتیجه شرکت آکولید از دی‏اسمبلی برنامه‏های بازی ویدئویی سگا و فروش بازی‏های خود ممنوع شد؛ بازی‏هایی که با استفاده از اطلاعات حاصل از مهندسی معکوس توسعه یافته بودند. پس از اعتراض شرکت آکولید، دادگاه تجدیدنظر رای دادگاه بدوی درباره‏ی اقدام ناقضانه‏ی شرکت آکولید به نسخه‏برداری و ترجمه حین مهندسی معکوس را تایید می‏نماید. در عین حال این دادگاه، امکان دی‏کامپایل کردن کد ماشین کارتریج‏های بازی را استفاده

دسته بندی : پایان نامه حقوق

دیدگاهتان را بنویسید