چگونه با افسردگی پاییزی مقابله کنیم؟

الان در فصل پاییز قرار داریم. در این فصل هوا رو به سردی میره و برگای درختان زرد شده و می ریزن. بیشتر وقتا هم هوا ابریه.

بعضیا پاییز رو دوست ندارن، چون در این فصل دچار غمگینی و افسردگی می شن و دلشون میگیره.

در این مقاله راه های مقابله با دلگیری و افسردگی در پاییز رو واسه شما میگیم. به کار گیری این روش ها باعث می شه همیشه یاد بهار در قلب شما زنده باشه.

۱ – اگه هوا بارانیه و احساس تنهایی می کنین، لحظات شادی رو به یاد بیارید که با افراد مورد علاقه تون و آدمایی که شما رو دوست دارن، گذرونده اید.

۲ – آلبوم قدیمی خانوادگی تون رو به دقت نگاه کنین. به عکسای خودتون، خونواده تون، خویشاوندانتان و دوستانتون توجه کنین. خونه قدیمی رو که همراه با خونواده تون در اون زندگی می کردین و ایام پُر از خاطره و خوشحال دوران کودکی خود رو به یاد بیارید. اون وقت می بینید که بر خلاف بی حوصلگی و بی حالی، لبخند میزنین.

۳ – به رنگ نارنجی نگاه کنین. متخصصین به کار گیری راه «رنگ درمانی» رو واسه مقابله با افسردگی پیشنهاد می کنن. رنگای روشن و گرم باعث تقویت روحیه و احساس شادی می شن؛ مثلا مشاهده سیبای قرمز تو یه سبد، پوشیدن لباس نارنجی، به کار گیری بالش و پرده نارنجی در خونه به شما کمک می کنه که بر افسردگی پیروز شید.

تو یه پارک قدم بزنین و برگای قرمز، زرد و نارنجی ریخته شده از درختان رو که خیلی قشنگتر هستن، نگاه کنین.

۴ – اگه سرکار می رید، یه روز رو مرخصی بگیرین و اگه در خونه هستین، یه روز رو به خودتون استراحت بدید. روی تخت یا مبل راحتی دراز بکشین و کتاب داستان مورد علاقه تون رو بخونین و یا برنامه های خوشحال و سرگرم کننده رو در تلویزیون تماشا کنین و چای معطری بخورین، مثل چای دارچینی یا چای هل دار. فقط استراحت کنین.

۵ – اگه مسائل و مشکلات غیرقابل حل زیادی دارین، هر کدوم از مشکلات خود رو به طور جداگونه روی یه کاغذ سفید بنویسین. بعد یکی از مشکلات خود رو که نوشته اید بخونین و درباره روش حل اون فکر کنین. بعد از اون کاغذ نوشته شده رو در سطل زباله بندازید.

این کار رو واسه همه مشکلات نوشته شده خود ادامه بدید تا همه کاغذها در سطل زباله قرار گیرند.

۶ – بشینین و چشمون خود رو ببندین و واسه یه مدت تمرکز کنین، به این صورت که در ذهنتون یه آسمون آبی بزرگ رو تصور کنین و همه مشکلات، سختیا و دل تنگیای خود رو به شکل ابرهای سفیدی در جایی نزدیک به افق ( یعنی در جایی دور ) متصور شید. اون وقت احساس می کنین که همه این مشکلات، احوالات و افکار منفی از شما خیلی دور هستن.

۷ – کمی نرمش و ورزش کنین. این کار فقط واسه خوش اومدن شما نیس، بلکه روشی موثر واسه کسب احساس شادی از زندگیه.

۸ – همیشه یه بسته کاکائو در خونه داشته باشین. کاکائو همیشه باعث ارتقا روان و تقویت روحیه می شه و تولید هورمونای شادی آور رو در بدن زیاد می کنه.

۹ – روش « عطر درمانی » ، روشی به درد بخور واسه مقابله با افسردگی و دلتنگیه. عطر گل رز، گل بابونه، گل شمعدانی و روغنای معطر گیاهی واسه این کار مناسب هستن. عطر پوست مرکبات مثل پرتقال و لیمو هم باعث احساس نشاط و سرحالی می شن.

۱۰ – یه دوش آب گرم بگیرین. به یه نوار کمبود که دارای صدای امواج ساحل دریاست، گوش بدید. یه شمع معطر با بوی ملایم در خونه تون روشن کنین و از اون لذت ببرین.

۱۱ – فضای محل زندگی تون رو با گلای خوش رنگ و خوش بو تزیین کنین. به کار گیری گیاهان گل دار در داخل آپارتمانا و باغچه های خونه ها باعث می شه همیشه احساس شادی کنین.

امیدوارم همیشه خوشحال، سرحال و سرحال باشین.

به چه دلیل من بیشتر بی دلیل احساس افسردگی می کنم؟

دلیل افسردگی چیه؟

افسردگی بازنشر تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *