چگونه با انتقاد دیگران از خودمان برخورد کنیم؟

انتقاد بقیه از شما میتونه نقطه عطفی در راه زندگی شما باشه پس به انتقاد بقیه گوش بدید و تا جایی که ممکنه از فواید این انتقادها بهره مند شید.

سخته در درونمون احساس خوب و امیدوارانه داشته باشیم در حالی که آخرین پست اینستاگرام مون فقط دو لایک داشته، یا رئیس مون رو به حال خود رها کنیم وقتی که در پروژه ای به ما عکس العمل منفی نشون داده. اما واسه موفقیت هم در زندگی خصوصی و هم در زندگی حرفه ای، انتقاد پذیر باشیم.

به گزارش آلامتو به نقل از Greatist؛ توانایی شنیدن عقاید بقیه رو داشتن، می تونه روابط ، کارکرد تحصیلی و رضایت شغلی مون رو پیشرفت دهد. ببینین چیجوری می تونید بدون اشک و ناراحتی با حرف های بقیه کنار بیایید.

انتقاد، زیانبخش یا به درد بخور ؟

انتقاد، اصطلاحی واسه قضاوت یا ارزیابیه، چه خوب و چه بد. و می تونه هرجایی ظاهر شه: از مقالات دانشجویی تا وبلاگ های شخصی، از دورهمی های خانوادگی تا گفتگوهای دوستانه ( مثلا موی جدیدت به صورتت نمیاد، پیر نشونت میده!).

دلایل مختلفی واسه انتقاد هست، مثلا احساس حسادت یا ناامنی دریک رابطه عاشقانه (همیشه یادت میره به من زنگ بزنی!).

درموارد کاری، مدیران سازمانی، از انتقاد به عنوان کمکی واسه ارتقا کارکرد کارمندان استفاده می کنن. اما همه نقد و انتقادات، شامل اخبار بد نیستن.

انتقاد سازنده، درخشش متفکرانه دربردارد و می تونه به ما کمک کنه تا نگاهی مهم به اعمال و رفتارمون داشته باشیم، انتقاد سازنده و به درد بخور، اعتماد رو بین افراد افزایش می دهد. از سویی دیگه، انتقاد داغون کننده، فرد رو متهم و سرزنش کرده و بدون اون که راه حلی واسه بهترشدن ارائه دهد، فقط به تقصیرها و مشکلات اشاره می کنه.

انتقاد داغون کننده می تونه به اعتمادبنفس افراد صدمه زده و باعث شه واسه این که نمی تونن خوب عمل کنن، احساس گناه کنن. اما این که نقد و انتقاد خوبه یا فقط توهین آمیز، راه هایی واسه مدیریت اون هست.

عکس العمل شما به انتقاد

حساس بودن به انتقاد می تونه وضعیت سختی باشه. بعضی وقتا افراد حتی ممکنه به خاطر ترس از نقد و آزمایش، ازفعالیت واسه هدفی خاص دست بکشن. اما نگران انتقادهای احتمالی نباشین.

اینجا چند نکته به درد بخور رو واسه اون که بتونین با هر انتقادی کناربیایید و خیلی راحت اون رو پشت سربگذارید، میاریم:

  1. خوب گوش بدید

تشخیص بدید انتقادی که از شما می شه سازنده س یا گستاخانه و نادرست. ممکنه آزرده شید اگه دوست تون بگه که دارین اون رو بازرسی و کنترل می کنین، اما به اون حالی کنین این عیب و کمبود ممکنه به شما کمک کنه تا تغییر کنین و درآخر رابطه تون رو نجات بدید.

اگه نقد و انتقادش به درد بخور و سبک و سنگین کرده بود، سراپاگوش شید و تلاش کنین به جای موضع دفاعی گرفتن، از اون درس بگیرین.

  1. به آرومی جواب بدید

موضوع هر چی که هست، احترام رو یادتون نره و اگه بازخورد این انتقاد، به درد بخور و مثبت بود، از طرف مقابل تشکر کنین. اگه انتقادی که از شما شده بی دلیل و بی جا بود (مثلا، داستانی که نوشتی چرند بود!)، با مهربانی برخورد کنین، یه لبخند ساده، شما رو با نفوذتر و مهم تر می کنه.

  1. دلخور نشید

تلاش کنین خودتون رو از اون موقعیت درآورده و روی چیزی که ازآن انتقاد شده متمرکز شید. ضعف دریک جنبه، به معنی ضعف درکل شخصیت شما نیس! درعوض، به شما یادآوری می کنه تا دفعه بعد، بهتر عمل کنین، یا این نکته که قوی بودن تو یه جنبه به این معنی نیس که در تموم حولوحوش قوی هستین.

  1. استرس رو کنترل کنین

وقتی همیشه دلخور و بی قرار باشین، احساس می کنین توان کنترل ندارین و نمی تونید با حواس جمع و از روی عقل به انتقاد عکس العمل نشون بدید. پس یه نفس عمیق بکشین تا استرس ها رو تحتِ کنترل خود در بیارین.

  1. به حرکت خود ادامه بدید

یادتون باشه که انتقاد، تنها نقطه نظر یه نفره. نقاط قوت خود رو بشناسین و اجازه ندین عقاید بقیه شما رو از تلاش واسه هدفی که دارین متوقف کنه. اگه کسی به شما گفت که قدتون واسه فوروارد دفاعی بودن کوتاهه، شروع کنین به تمرین پرتاب جهشی!

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

اختصاصی انتقادات موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *