چگونه بفهمیم نوزاد باهوشی داریم؟

smart-kid

داشتن فرزندی باهوش و خلاق واقعاً لذت بخشه اما چه چیزایی نشونه باهوش بودن کودکه و چیجوری بفهمیم فرزندمون آدم باهوشیه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ از وقتی که کودک به دنیا میاد، ممکنه فهمیده باشین که اون فوق العاده س. کودک شما در هر مرحله ای از زندگی خود کارایی رو انجام می دهد که نشون می دهد عقیده و نظر شما در مورد هوش و ذکاوتش درست بوده. همونطور که می دونین جوک های زیادی در فیلما و تلویزیون در مورد والدینی ساخته شده که زیادتر از اندازه روی آینده کودکانشون تمرکز دارن و از همون اول تلاش می کنن کودکان خود رو واسه آینده و موفقیت اون آماده کنن. با اینحال اگه کودک شما نشونه هایی داشته باشه می تونید مطمئن شید که در آینده فرد باهوشی می شه. اگه اینجور نشونه هایی رو در کودک خود مشاهده کردین به فکر پرورش ذهن اون ها بیفتید و هر کاری می تونید در این راه انجام بدین. اگه فکر می کنین کودک شما در آینده یه مخترع، دانشمند یا مهندس موفقی می شه بهتره نشونه های اولیه باهوش بودن کودکان که در ادامه میگیم رو مورد بررسی بذارین.

  1. حافظه اون ها استثناییه:

معمولا کودکانی که در آینده افراد باهوشی می شن، حافظه قوی در دوران کودکی خود دارن. براساس تحقیقات انجام شده، اگه کودک شما بتونه رویدادهای گذشته رو به خاطر بیاره یا بتونه به سرعت صورت ها و موقعیت ها رو شناسایی کنه، فرد باهوشی هستش. واقعا، داشتن یه حافظه خوب به عنوان مهارت به درد بخور در نظر گرفته می شه.

  1. اون ها خوب نگاه می کنن و می بینن:

شاید فکر کنین کودک شما تمرکز کافی در مورد اتفاقاتی که در دور و برش رخ می دهد نداره. یکی از کارشناسان این بخش بیان کرده که کودکان باهوش تر در روزای اولیه زندگی خود همه چیز رو به دقت می بینن و به اون توجه می کنن. خوب حالا سوال اینجاس که چیجوری می توان بین دقیق شدن و فوکوس کردن واز روی تعجب و ترس نگاه کردن تفاوت قائل شید؟ یادتون باشه که کودکان با هوش چیزای خیلی از محیط دور و بر خود جذب می کنن و بیشتر بزرگسالان در مورد چیزایی که اون ها می دانند حیرت زده و متعجب می شن. این کودکان بیشتر چیزی بیشتر از سن خود می دانند.

  1. اون ها رابطه آموزنده برقرار می کنن:

به عنوان یه فرد بزرگسال، اگه ببینین فردی سوار خودرو شده اولین چیزی که به ذهنتون خطور می کنه اینه که اون ها در حال رفتن به یه مکان هستن. با اینکه درک اینجور شرایطی واسه بزرگسالان بسیار ساده س! اما کودکان هنوز مهارت های کافی واسه درک اینجور مواردی رو ندارن. براساس گفته کارشناسان، توانایی واسه رابطه برقرار کردن یا پیش بینی فعالیت ها نشون دهنده هوش و ذکاوته. مثلا کودک باهوش شما می تونه خوب حدس بزنه که شما واسه انجام چه کاری به آشپزخانه می رید.

  1. اون ها دوست دارن با افراد بزرگ تر از خودشون در رابطه باشن؟

حتما واسه شما هم پیش آمده که ببینین کودک کم سن و سال شما دوست داره با آدمایی رابطه برقرار کنه که از دید سنی از خودش بزرگ تر هستن. معمولا کودکان باهوش دوست دارن با کودکان بزرگ تر یا بزرگسالان رابطه داشته باشن.

  1. اون ها می تونن صحبت و گفتگو رو خیلی زود شروع کنن:

بیشتر والدین دوست دارن فرزندشون هرچه سریع تر صحبت کنه و با بقیه افراد خونواده رابطه برقرار کنه. باید یادتون باشه که داشتن مهارتای زبانی نقش مهمی در هوش کودک بازی می کنه. براساس تحقیقات انجام شده، استفاده سریع و اولیه از زبون یکی از مواردیه که نشون می دهد کودک باهوشی دارید. پس اگه کودک شما اینجور نشونه ای داشت حتما به اون توجه کنین.

  1. اون ها خوب نمی خوابند:

اگه کودک شما خواب خوبی نداره ممکنه واسه کل خونواده دردسرساز باشه. اما باید بدونین که دیر خوابیدن در شب یکی از نشونه های مهمیه که باید مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. معمولا کودکان باهوش خواب ضعیفی دارن چون مغز اون ها خیلی سریع تحریک می شه و همین امر خوابیدن رو سخت می سازه.

  1. شخصیت برجسته ای دارن:

همیشه جدا بودن چیز بدی نیس. بعضی از شخصیت های تاریخی با بقیه آدمایی که در دورو برشون بوده ان جدا بوده ان. پیشرفت مهارت های اجتماعی می تونه نشونه ای از کودکان باهوش باشه.

  1. احساس قوی تری دارن:

در بعضی از موارد کودکانی که هوش خوبی دارن احساس شدیدتر و قوی تری نسبت به بقیه دارن. این احساس ممکنه کمی واسه افراد آزاردهنده باشه اما باید بدونین که حساس بودن به شرایط موجود می تونه نشونه خوبی از هوش کودکان باشه. این کودکان نسبت به آدمایی که در دورو برشون هستن حس همدلی و یکدلی دارن.

  1. آروم و قرار ندارن:

اگه کودک شما همیشه در حال حرکته و ارام و قرار نداره ممکنه در اینده فرد باهوشی شه. کارشناسان می گن که نیاز به تحریک روحی و جسمی یکی از نشونه های هوش و ذکاوت است. پس اگه کودک شما دوست داره دائم موقعیت خود رو عوض کنه یا به سرعت خسته می شه ممکنه در اینده فرد باهوشی شه.

  1. اون ها عاشق سرگرمی هستن:

کودک شما به یه موضوع خاص علاقه منده یا دوست داره در مورد یه موضوعی اطلاعات بیشتری به دست بیاره؟ اگه جواب شما به این سوالات مثبته باید نشونه های دیگری رو بررسی کنین.اگه کودک کم سن و سال شما استعداد خاصی مثل توانایی هنری یا شمردن اعداد رو داره ممکنه فرد باهوشی باشه. بخاطر این مراقب استعدادهای کودک خود باشین و تلاش کنین اون رو پرورش بدید.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *