چگونه خطاهای گوگل وبمستر Crawl Errors را رفع کنیم؟

تحلیل و بررسی دیجیتال، سئو و بهینه سازی سایت

چیجوری خطاهای گوگل وبمستر Crawl Errors رو رفع کنیم؟

۲۱ دی ۱۳۹۶

گوگل وبمستر تولز یا کنسول جستجوی گوگل (گوگل در سال ۲۰۱۵ نام این سرویس رو از Google Webmaster Tools به Search Console عوض کرد) به شما کمک می کنه چگونگی کارکرد گوگل نسبت به سایت خود رو بررسی کنین، وضعیت فعلی خود در جستجوها رو ببینین و با رفع اشکالات سایت خود، رتبه بهتری رو در گوگل بدست بیارین. در این وسیله موثر، بخشی با عنوان Crawl Errors هست که در اون خطاهایی که خزندهای گوگل هنگام بررسی سایت شما با اونا مواجه شده رو به نمایش میذاره.

در این راهنما می خوام علل به وجود اومدن خطاهای گوگل وب مستر رو همراه با آموزش کامل رفع هر کدوم از اونا بگم. این مقاله با هدف ایجاد ذک منبع کامل واسه خطاهای گوگل وب مستر نوشته شده. پس پیشنهاد می کنم حتماً این مقاله رو در مرورگر خود بوکمارک کنین (با به کار گیری دکمه های Ctrl + D) تا هر موقع با مشکلی در وبمستر روبرو شدید، بتونین به اون سری بزنین.

رفع خطاهای Crawl Errors

واسه مشاهده خطاهای سایت خود پس از ورود به صفحه اصلی کنسول جستجوی گوگل به راه Crawl > Crawl Errors برید. همون گونه که در این بخش می ببینن خطاها در گوگل وبمستر به دو بخش خطاهای کلی سایت (Site Errors) و خطاهای نشانیا (URL Errors) تقسیم می شن. در ادامه با من همراه باشین تا به رفع این خطاها بپردازیم.

خطاهای Crawl Errors گوگل وبمستر

۱٫ خطاهای سایت در گوگل وبمستر تولز (Site Errors)

site errors خطاهای کلی سایت شما رو در ۹۰ روز گذشته نشون میده. اگه سایت خود رو تازگیا راه اندازی کردین وجود خطا در این قسمت عادی هستش. اما اگه بیشتر از یه ماه از تولد سایت تون گذشته، بهتره خطاهای این بخش گوگل وبمستر رو جدی بگیرین و طبق این آموزش اونا رو بر طرف کنین. مهم بودن این موضوع اون اونقدر بالاست که اگه گوگل کوچیک ترین ایرادی در این بخش احساس کنه، واسه شما یه پیغام در Site Messages می فرسته . پس همیشه تلاش کنین به طور دائمی این بخش رو چک کنین.

اگه سایت شما خطایی نداشته باشه، تصویری مانند زیر در کنسول جستجوی گوگل شما (با سه تیک سبز رنگ) نشون داده می شه که یعنی هیچ گونه خطایی در گوگل وبمسترتان وجود نداره و بی اشکال کار خود رو انجام دادین:

خطاهای Crawl Errors گوگل وبمستر
همونطور که مشاهده می کنین بخش site errors شامل سه قسمت Server connectivity ،DNS و Robots.txt fetchه که در ادامه خطاهای مربوط به هر یک رو همراه با راه حل میگیم.

۱٫۱ خطای DNS

اگه به صورت متوالی خطای DNS در گوگل وبمستر واسه تون گزارش می شه، بهتره اونو جدی بگیرین. چون که احتمال وجود مشکل در تنظیمات سرور سایت و یا ضعف سرور سایت تون هست. اما اگه تازگیا هاست سایت خود رو تغییر دادین، معمولاً این خطا تا چند روز به دلیل تغییر DNS نشون داده می شه و بعد به صورت خودکار رفع می شه.

خطاهای Crawl Errors گوگل وبمستر

البته اینم بگیم که خطای DNS، مشکلی در سئوی سایت شما به وجود نمیاره؛ به خاطر این که رباتای خزنده گوگل همیشه می تونن رابطه شون رو با سایت تون حفظ کنن. اما بروز اینجور خطاهایی به این معنیه که کاربران نمی تونن وارد سایت شن، پس بهتره هرچه سریع تر مبادرت به رفع این مشکل کنین.

اصلا DNS چیه که خطایش چی باشه؟

در وقتی که اینترنت به شکل امروز گسترده نبود؛ اگه می خواستین به سایتی مراجعه کنین، باید نشانی وب سرور اونو می دونستین. نشانی وب سرور با IP مشخص می شه. اینجوری که هر سایتی آی پی مخصوص خود رو داره و شما می تونین اونو در نوار جستجوی مرورگر خود وارد کنین تا به سایت مربوطه برید. اما از اون جایی که نگهداشتن آی پی کار دشواریست، پای دامنه ها به میان میاد. کاراکترهای قابل فهمی که حفظ کردنشون ساده تره، البته واسه آدم!

خطاهای Crawl Errors گوگل وبمستر

انتقال داده ها در کامپیوتر نه از راه دامنه ها، بلکه به همون روش قدیمی آی پیا صورت میگیره. یعنی اگه شما در مرورگر دامنه سایتی رو تایپ کنین(همون کاری که الان انجام می دین)، مرورگر به نشانی IP سایت وصل می شه. این تبدیل توسط سرویسی به نام Domain Name System یا به طور خلاصه DNS انجام می شه. به طور خلاصه میشه گفت تموم اطلاعات نشانی آی پیا و نام دامنه ها در ابرکامپیوترهایی به نام دی ان اس سرور ذخیره و ثبت شدن که وظیفه اصلی اونا تبدیل دامنه به آی پیای مشابه و برعکس هستش.

چه وقتی DNS Error  اتفاق می افته؟

وقتی که سایت شما نتونه با سرورهای دی ان اس رابطه برقرار کنن، خطای DNS Error در صفحه گوگل وبمستر شما نشون داده می شه. این اتفاق عموماً به دو دلیل اتفاق می افته:

 • DNS Timeout: گوگل نمی تونه به سایت شما دسترسی پیدا کنه چون دی ان اس سرور شما جوابگو نیست.
 • DNS Lookup: گوگل نمی تونه به سایت شما دسترسی پیدا کنه چون دی ان اس سرورتان با دامنه شما رابطه برقرار نمی کنه.

اولین پیشنهاد گوگل وبمستر در زمان مواجه شدن با این خطا به کار گیری بیان Fetch as Googleه. این وسیله موثر نشون میده که رباتای خزنده گوگل می تونن صفحات شما رو پردازش کنن یا خیر. هم اینکه می تونین با کمک سایت Web-Sniffer.net فهمیده باشین که مشکل در ایجاد با سرور سایت تون در کدوم قسمته.

سایت من دچار خطای DNS Error شده، چیجوری میتونم اونو رفع کنم؟

 1.   اول وارد صفحه اصلی گوگل وبمستر شید و از منوی crawl بروی گزینه Fetch as Google کلیک کنین. بعد در کادر جستجو URL صفحه مورد توجه خود رو وارد کنین و گزینه FETCH AND RENDER رو بزنین. پس از مدت کوتاهی گوگل یافته های بررسی رو واسه تون نشون میده. اگه مشکلی در این قسمت یافت شه در مقابل نشانی صفحه ای که وارد کردین، تیک قرمز می خوره. هم اینکه به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه گوگل تونست با صفحه اول سایت تون بدون مشکل رابطه برقرار کنه، به این معنیه که هیچ گونه مشکلی در این سایت شما وجود نداره.

خطاهای Crawl Errors گوگل وبمستر

 1. مطمئن شید صفحات سایت تون با خطای ۵۰۰ یا ۴۰۴ مواجه نشده باشه. بعضی وقتا ممکنه دلیل قطع رابطه یکی از این خطاها باشه (بدین منظور می تونین در گوگل وبمستر خود به راه Crawl Errors > URL Errors برید و وارد تب Not found شید).
 2. تنظیمات دی ان اس سرور خود رو بررسی کنین. اگه مشکل خاصی متوجه نشدید اون رو با شرکت ارائه دهنده هاست سایت خود در میان بذارین.

۱٫۲ خطاهای سرور (Server Errors)

همون گونه که از نام اون پیداست خطاهای سرور در گوگل وبمستر وقتی رخ میدن که رباتای خزنده گوگل نتونسته باشن با سرورهای سایت شما رابطه برقرار کنن. واسه خطاهای سرور هم باید فوراً دست به کار شین چون که ممکنه آسیب بزرگی به سایت شما برسونه.

خطاهای Crawl Errors گوگل وبمستر

چه وقتی خطای سرور اتفاق می افته؟

وقتی که رباتای خزنده گوگل در صفحات سایت شما می خزند، مدت زمان خاصی رو واسه بارگذاری اختصاص میدن. اگه در این مدت بنا به دلایلی که در ادامه بررسی می کنیم، سرور سایت تون جوابگو نباشه، علمیات خزش متوقف می شه و خطای سرور گزارش داده می شه. اصلی ترین دلایل اتفاق افتادن خطای سرور در گوگل وبمستر، جاری شدن سیل بزرگ ترافیک هستش. شکلای جور واجور خطاهایی که سرور اتفاق میفته به توضیح زیره:

 • Timeout: معطلی ای در رابطه به وجود اومده و سرور شما در زمان مقرر به درخواست گوگل جواب نداده.
 • Truncated headers: گوگل می تونه به سرور شما وصل شه اما اتصال قبل از فرستانای headers قطع شد.
 • Connection reset: سرور شما با موفقیت درخواست گوگل رو پردازش کرد. اما هیچ محتوایی رو باز نمی کنه چون رابطه با سرور ریست شده.
 • Truncated response: سرور شما قبل اینکه گوگل بتونه اطلاعات رو کامل دریافت کنه، قطع شده.
 • Connection refused: گوگل نمی تونه به سرور سایت شما دسترسی پیدا کنه چون هاست شما ممکنه Googlebot رو بسته کرده باشه و یا مشکلی با تنظیمات فایروال داشته باشه.
 • Connect failed: گوگل قادر به اتصال به سرور سایت شما نیست چون شبکه غیر قابل دسترسه.
 • Connect timeout: گوگل نمی تونه با سرور سایت شما اتصال برقرار کنه.
 • No response: گوگل می تونه به سرور شما وصل شه اما قبل از فرستان داده های لازم!

چیجوری Server Errors رو حل کنم؟

با به کار گیری بیان Fetch as Google مطمئن شید رباتای خزنده گوگل می تونن صفحات شما رو پردازش کنه. همونطور که گفته شد واسه این کار از صفحه اصلی گوگل وبمستر به منوی crawl رفته و بروی گزینه Fetch as Google کلیک کنین. بعد در کادر جستجو URL صفحه مورد توجه خود رو وارد کنین و گزینه FETCH ANA RENDER رو بزنین.

 1. مطمئن شین که هاست سایت شما به درستی کار می کنه یا پنهای باند اون به اتمام نرسیده.
 2. چک کنین که اشتباهیً جلوی دسترسی گوگل رو نگرفته باشین. بعضی وقتا این اتفاق ممکنه توسط سیستم مدیریت محتوا یا فایروال اتفاق افتاده باشه.
 3. اگه تازگیا تغییری در مورد چگونگی ایندکس سایت خود در موتور جستجوی گوگل اعمال کردین، اونو به حالت قبلی برگردونین.
 4. مشکل رو به ارائه دهنده هاست خود گزارش کنین.

۱٫۳ خطای Robots failure

این خطا در گوگل وبمستر واسه بازیابی فایل robots.txt هستش؛ قبل اینکه خزندهای گوگل سایت شما رو بررسی کنن، دست کم یه بار فایل robots.txt رو بازبینی می کنن تا از چگونگی خزیده شدن و ایندکس کردن صفحات سایت شما اطلاع پیدا کنن. شما در فایل نامبرده می تونین رفتار Crawlerهای موتور جستجو در قبال سایت خود رو مشخص کنین و به اونا بگید کدوم قسمت از صفحات سایت تون رو نباید جستجو و ایندکس کنن. پس شما همیشه به یه فایل روبوت نیاز دارین و گوگل هم وجود اونو اجباری می دونه، حتی اگه شامل محتوایی نباشه.

در صورت اتفاق افتادن خطای Robots failure چیکار باید انجام بدیم؟

 1. واسه حل کردن خطای Robots failure قبل از هرچیزی بررسی کنین که فایل robots.txt به درستی در سایت تون پیکربندی شده؛ نکنه نام یا نشانی اون دچار تغییری شده  و یا با خطای ۴۰۴ مواجه شده باشه.
 2. مطمئن شین که گوگل به فایل ربوت دسترسی داره. بعضی وقتا ممکنه یه خطا از سمت سرور و یا تنظیمات فایروال هاست، فایل Robots رو بسته کرده باشه.

هم اینکه می تونین واسه اطمینان از صحت کارکرد از وسیله robots.txt Tester تعبیه شده در کنسول جستجوی گوگل استفاده کنین. واسه دسترسی به این وسیله از صفحه گوگل وبمستر وارد منوی crawl شید و بروی گزینه robots.txt Tester کلیک کنین. درصورت وجود مشکل به شما گزارش داده می شه.

خطاهای Crawl Errors گوگل وبمستر

۲٫ خطاهای نشانی در گوگل وبمستر تولز (URL Errors)

خطاهای URL در گوگل وبمستر وقتی رخ میدن که بعضی از صفحات سایت تون دچار مشکل شده باشن و کل سایت رو درگیر نمی کنه. در واقع این خطا به صفحات داخلی سایت توجه داشته و نبود دسترسی ربات گوگل به اونا رو لیست می کنه. اگه تعداد خطاهای موجود در این بخش زیاد و مربوط به صفحات مهم سایت تون باشه، می تونه برروی سئوی شما تاثیر منفی داشته باشه.
اگه تازگیا تغییرات زیادی در سایت خود ایجاد کردین و نشانی صفحات رو عوض کرده باشین، خطا در این بخش بسیار طبیعی هستش. بعضی از این خطاها هم ممکنه مربوط به گذشته بوده و الان حل شده باشن. واسه نبود نمایش اونا می تونین از گزینه Mark as fixed استفاده کنین که در ادامه روش انجام اونو آموزش می بینیم.
وقتی که شما این کار رو انجام می دین گوگل وبمستر به صورت موقت اونا رو ندیده میگیره اما اگه خطاها بر طرف نشده باشن، پس از یه مدت دوبارهً یادآوری می کنه.
کلا با بروزرسانی کردن همیشگی نقشه سایت و هرس کردن نشانیای اون، و هم اینکه ریدایرکت صفحات حذف شده می تونین خطاهای این قسمت رو کم کنین. اما اگه می خواین دقیق خطاها رو رفع کنین، در ادامه مطلب با من همراه باشین.

۲٫۱ خطای ۴۰۴

این خطا وقتی اتفاق می افته که سرور نمی تونه منبع درخواستی رو پیدا کنه. در خطای ۴۰۴ رابطه با سرور به طور کامل برقرار شده، اما صفحه یا فایل درخواستی موجود نیست؛ وقتی که رباتای خزنده گوگل مبادرت به خزیدن به صفحه ای از سایت شما می کنه که حذف شده و یا نشانی اون تغییر کرده، به کاربر ارور ۴۰۴ میده و لینکای داده شده به صفحه رو شکسته طلقی می کنه.

خطاهای Crawl Errors گوگل وبمستر

در چه صورتی با خطای ۴۰۴ مواجه میشیم؟

بعضی وقتا اوقات ممکنه خطای ۴۰۴ به صفحاتی داده شن که هیچوقت وجود نداشتن. این نشانیا ممکنه به دنبال لینکای موجود در فایلای جاواسکریپت یا فلش یا حتی نقشه سایت و… بدست اومده باشن.

بعضی وقتا هم این امکان هست سایتای دیگه عمداً یا اشتباهیً به شما پیوند اشتباهی داده باشن مثلا  نشانی صفحه شما www.example.com/redshoosه اما مدیر سایتی دیگه به اشتباه اونو به این صورت تایپ کرده: www.example.com/redshoes. در این شرایط باید با مدیر سایت تماس گرفته و از اون خواهش کنین تا مشکل به وجود اومده رو اصلاح کنه.

هم اینکه بعضی وقتا وجود محتوای جعلی یا ریدایریکت زیادتر از اندازه و بی جهت صفحات باعث می شه گوگل نتونه ساختار سایت شما رو درک کنه.

خطاهای ۴۰۴ چیجوری قابل رفع هستن؟

 1. مطمئن شین که صفحه شما منتشر شده باشه و در حالت پیش نویس یا خصوصی نباشه.
 2. مطمئن شید نشانی صفحه تغییر نکرده باشه.
 3. بررسی کنین خطای ۴۰۴ در صفحه مورد توجه با نشانی با www نشون میده یا بدونwww. هم اینکه HTTP در مقابل HTTPS.
 4. نقشه سایت خود رو همیشگی به روز کنین و نشانی صفحاتی که پاک کردین رو از روی اون خط بزنین. بدین منظور می تونین راهنمای کامل ما رو در مورد خطاهای نقشه سایت در گوگل وبمستر بخونین.
 5. اگه نمی خواین صفحه مورد نظر رو احیا کنین با استفاده ریدایرکت ۳۰۱ نشانی صفحه رو به صفحه جدید منتقل کنین.

البته اینم بگیم واسه جلوگیری از نمایش خطاهای ۴۰۴ قدیمی پس از یه مدت خوده گوگل وبمستر اونا رو حذف می کنه اما واسه نبود گزارش اون می تونین به روش زیر عمل کنین:

۱٫ واسه مشاهده صفحاتی که دچار خطای ۴۰۴ شدن در گوگل وبمستر به راه Crawl Errors > URL Errors برید و وارد تب Not found شید.

۲٫ بعد روی نشانی صفحه مورد نظر کلیک کنین، و در پنجره باز شده بروی Linked form کلیک کنین.

خطاهای Crawl Errors گوگل وبمستر

۳٫ حال باید تموم لینکایی که به این صفحه داده شدن رو از صفحات سایت خود و حتی سایتای دیگه خط بزنین. این کار یه مقدار سخته. اگه کاربر وردپرس هستین می تونین از افزونه Broken Link Checker استفاده کنین.

۲٫۲ خطای Soft 404

همونطور که می دونین اگه کاربر نشانی صفحه ای رو که حذف شده و یا نشانی اون تغییر کرده باشه وارد کنه، سرور به اون خطای ۴۰۴ نشون میده. این خطا از طرف مرورگر و موتورهای جستجو به طور کامل قابل تشخیصه درحالی که خطای ۴۰۴ soft تنها برچسبیه که موتورهای جستجو و گوگل به بعضی از صفحات شما میدن؛ در واقع وقتی که صفحه ای وجود نداشته باشه اما سرور به اشتباه صفحه دیگری(با محتوای کم و غیر قابل استفاده) رو نمایش دهد، در گوگل وبمستر خطای ۴۰۴ soft اتفاق می افته.
مهم بودن این خطا نسبت به خطای ۴۰۴ بسیار بیشتره چون باعث می شه موتورهای جستجو بیشتر وقت خود رو صرف ایندکس صفحات و نشانیای غیر موجود در سایت شما کنن. پس پیشنهاد می کنیم همیشه اونا رو جدی بگیرین.

چیجوری با خطای soft 404 مقابله کنیم؟

واسه صفحاتی که وجود ندارن:

 1. تنظیمات سایت خود رو در مورد صفحات حذف شده تغییر بدین و اونا رو با پیغام خطای ۴۰۴(یافت نشد) یا خطای ۴۱۰(صفحه پاک شده) نمایش بدین.
 2. با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ نشانی صفحات پاک شده رو به صفحه جدید یا صفحه اصلی سایت خود منتقل کنین.
 3. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه صفحه دیگری با محتوای مشابه دارین، بهتره صفحه قدیمی رو به روی اون ریدایرکت کنین.

هم اینکه واسه صفحاتی که قراره نگهدارین قبل از هرچیزی مطمئن شید محتوای مناسبی در صفحه وارد کردین. بعضی وقتا خطای ۴۰۴ soft در گوگل وبمستر به دلیل کم بودن محتوا به وجود میاد؛ دست کم تعداد محتوای تولید شده مناسب ۳۰۰ کلمه هستش.

۲٫۳ خطای Access denied

در حالت عادی خزندهای گوگل با دنبال کردن لینکا از صفحه ای به صفحه دیگه سایت شما منتقل می شن و محتوای اونا رو جمع آوری می کنن. اما اگه به دلیل ممنوع بودن دسترسی به یه صفحه نتونن اونو بارگذاری کنن، خطای Access denied در گوگل وبمستر نشون داده می شه. این مشکل عموما به دلیل وجود صفحات لاگین به وجود میاد و مانع از نمایش قسمتی یا تموم محتوای صفحه می شه.
خطاهای Crawl Errors گوگل وبمستر

چیجوری خطای Access denied رو رفع کنم؟

 1. فایل robots.txt رو چک کنین تا مطمئن شید که از ایندکس صفحات لاگین جلوگیری شده. اگه قبلا اونا رو اضافه نکردین حتما این کار رو انجام بدین.
 2. با به کار گیری وسیله robots.txt tester هشدارها و خطاهای موجود در فایل robots.txt  رو بررسی کنین.
 3. با کمک وسیله Fetch as Google در گوگل وبمستر چک کنین که خزندهای گوگل چیجوری صفحه مورد نظر شما رو می بینه.
 4. با به کار گیری Screaming Frog درخواستای(requires) سایت خود بررسی کنین و مشکلات موجود رو بر طرف کنین.

۲٫۴ خطای Not followed

خطای Not followed به این معنیه که گوگل نمی تونه بعضی از URLهای شما رو دنبال کنه(با nofollow لینکا اشتباه گرفته نشه). بیشتر دلیل به وجود اومدن این خطا به دو دلیل هستش:

 • فایلای جاوا اسکریپت و فلش و …

بعضی از ویژگیا مانند فایلای جاوا اسکریپت و فلش، کوکیا و  session IDها و DHTML می تونن عملیات خزش خزندهای گوگل در سایت شما رو سخت کنن. با کمک وسیله Fetch as Google در گوگل وبمستر یا یه مرورگر متن مانند lynx سایت خود رو بررسی کنین؛ این وسیله ها بسیار موثر هستن و کمک زیادی واسه نابود کردن این خطا می کنن چون که خیلی از موتورهای جستجو سایتا این جور می ببینن.

 • ریدایرکتا
 1. صفحات تون رو با یه روش درست ریدایرکت کنین. اگه در این مورد اطلاعات کافی ندارین، می تونین راهنمای ما در مورد ریدایرکت رو مطالعه بفرمایید.
 2. در صورت امکان لینکای مطلق رو جانشین لینکای نسبی کنین؛ مثلا هنگام پیوند دادن به صفحه دیگری از سایت خود به شکل www.example.com/mypage.html لینک بدین، به جای mypage.html
 3. مطئمن شید ریدایرکتای خود رو به صفحاتی با URLهای نامعتبر انجام نداده باشین!
 4. لینک صفحه هایی رو که ریدایرکت کردین در نقشه سایت وارد نکنین.

۲٫۵ خطای Faulty redirect

بعضی از سایتا واسه کاربران کامپیوتر و موبایل از URLهای متفاوتی استفاده می کنن؛ مثلا اگه نشانی سایت example.com باشه، آدمایی رو که با گوشی به سایت مراجعه می کنن به m.example.com هدایت می شن. خطای Faulty redirect در گوگل وبمستر وقتی اتفاق میفته که یه صفحه دسکتاپ به اشتباه برروی نشانی صفحه اصلی مختص موبایل ریدایرکت شه. این خطا موجب می شه کاربران نتونن در بین صفحات سایت شما گردش داشته باشن و در آخرً از اون خارج گردند! واسه متوجه شدن موضوع به تصویر زیر نگاهی بندازین:

خطاهای Crawl Errors گوگل وبمستر

در صورت بروز گوگل واسه شما یه پیغام می فرسته و هم اینکه در گوگل وبمستر به راه Crawl > Crawl Errors و در تب Smartphones  به نمایش گذاشته می‎شه.

به خاطر رفع خطای Faulty redirect قبل از هر چیزی تنظیمات مربوط به جداسازی URLهای موبایل و دسکتاپ رو چک کنین و از درست بودن اون مطمئن شین. این کار عموماً از راه فایل .htaccess انجام قبول می کنه. اما پیشنهاد اصلی گوگل در این مورد  اینه که با به کار گیری طراحی ریسپانسیو سایت رو به یه شکل واسه کاربران موبایل و دسکتاپ نمایش بدین.

۲٫۶ خطای URLS blocked for smartphones

این خطا بدین معناست که  URL یک یا چند صفحه از سایت شما در دستگاه های گوشی موبایل هوشمند واسه رباتای خزنده گوگل از راه فایل robots.txt بسته شده. خطای در گوگل وبمستر به راه Crawl> Crawl Errors و در بخش URL Errors نشون داده می شن. البته گوگل میگه حتماً این خطا فقط در موبایل اتفاق نمی افته و ممکنه صفحات برروی دسکتاپ هم بسته شن. به هرحال اگه این خطا رو در گوگل وبمستر خود دریافت می کنین باید نگاهی به فایل robots.txt سایت خود انداخته و بررسی کنین جلوی دسترسی رباتای خزنده رو به صفحات بسته شده، نگرفته باشین.

۲٫۷ خطای Flash content

از اونجا که در نسخه های جدید سیستم عامل IOS و اندروید از فلش پشتیبانی نمی شه، الگوریتمای گوگل لیستی از URLهایی که مقادیر زیادی فلش هستش رو لیست می کنه و در گوگل وبمستر به راه Crawl > Crawl Errors و در تب Smartphones به عنوان خطای flash content نمایش میده. گوگل پیشنهاد می کنه تجربه کاربری سایت خود رو با به کار گیری طراحی ریسپانسیو پیشرفت بدین.

هم اینکه حواستون باشه هر هدفی که واسه طراحی سایت دارین، باید اجازه بدین رباتای خزنده گوگل به فایلای جاوا اسکریپ، CSS و تصاویر دسترسی داشته باشه و اونا رو با robots.txt یا روشای دیگه بسته نکنین. چون که الگوریتمای گوگل به این فایلا واسه شناسایی پیکربندی طراحی سایت نیاز داره.

۲٫۸ خطای Article disproportionately short و خطای  Article too short

قسمت اصلی مقاله شما رو که گوگل از محتوای HTML استخراج کرده، بسیار کوتاه هستش. این خطا در گوگل وبمستر اکثراً مربوط به صفحات خبرنامه یا صفحه هایی که شامل محتوای چندرسانه ای هستن هستش. واسه رفع این مشکل پیشنهاد می کنم محتوای در رابطه به مقاله رو به صفحه مربوطه اضافه کنین. هم اینکه می تونین واسه آشنایی بیشتر با این موضوع مقاله ای با عنوان  یه پست وبلاگ باید چند کلمه داشته باشه رو که قبل تر در نوین منتشر کرده بودیم، بخونین.

۲٫۹ خطای Article fragmented و خطای No sentences found

خطای Article fragmented در گوگل وبمستر وقتی اتفاق می افته که محتوای شما شامل پاراگرافا نباشه. هر پاراگراف موجود در متن مقاله باید حدوداً ۶-۷ جمله و بیشترین حد دارای ۱۵۰ کلمه باشه؛ یعنی نه خیلی کوتاه و نه خیلی طولانی باشه.
اگه نکات فوق رو رعایت کردین و فکر می کنین متن محتواتون مشکلی نداره، کدهای HTML متن رو هم یه بار مورد بررسی بذارین و مطمئن شید که از تگای <br> و <p> به درستی استفاده کردین.

۲٫۱۰ خطای Article too long

گوگل وبمستر میگه محتوای این صفحه خیلی طولانی هستش! از دلیلای اتفاق افتادن این خطا می تونه مربوط به قالب سایت شما باشه که شامل متونی علاوه بر مقاله اصلی شماس؛ که بهتره اونا رو خط بزنین. و یا ممکنه نظرات کاربران هم در کنار مقاله توسط گوگل ایندکس شده باشه؛ واسه رفع این مشکل می تونین بخش نظرات سایت رو در iframe بذارین یا با به کار گیری تکنولوژی AJAX اونا در لحظه بارگذاری کنین.

۲٫۱۱ خطای Date not found

نمایش این خطا در گوگل وبمستر بدین معناست که موتور جستجو نمی تونه تاریخ انتشار صفحاتی که لیست شدن رو پیدا کنه.(احتمال بروز خطای Date not found در سیستمای مدیریت محتوا مانند وردپرس خیلی کم هستش مگه در موارد خاص). اگه از متا تگا استفاده می کنین باید تگ date رو در بخش <head> سایت خود به کار ببرین. چگونگی به کار گیری این متا تگ به شکل زیر هستش:

<meta name="date" content="YYYY-MM-DD">

تاریخ رو طبق استاندارد W3C تاریخ و زمان رو وارد کنین؛ یعنی به صورت YYYY-MM-DD یا با تاریخ کامل به همراه دقیقه و ثانیه و هم منطقه وقتی YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD.

۲٫۱۲ خطای Data too old

این خطا بیان گر قدیمی بودن تاریخ انتشار مقاله هستش؛ گوگل نیوز تنها مقالات خبری رو که تاریخ انتشارشون بیشترین حد واسه ۲ روز گذشته باشن، جمع آوری می کنه.

۲٫۱۳ خطای Empty article

گوگل نتونسته محتوایی از مقاله شما استخراج کنه. اول مطمئن شید متن مقالات شما در کد منبع(source code) موجود باشه. بعضی وقتا ممکنه محتوای نوشته شما در فایل جاوا اسکریپت یا iframe جاسازی شده باشه. در قدم بعدی چک کنین با ویژگیای "display: none" یا "visibility: hidden" در CSS متن نوشته رو مخفی نکرده باشین.

۲٫۱۴ خطای Extraction failed

این خطا در وبمستر بیان می کنه گوگل قادر نیس متن، عنوان و تاریخ انتشار محتوای مقاله شما رو شناسایی کنه و در Google News منتشر کنه. اول از صحت اطلاعات وارد شده مطمئن شید و بعد اونو در نقشه سایت news بفرستین.

۲٫۱۵ خطای Off-site redirect

صفحه مقاله به یه نشانی دیگه ریدایرکت می شه. تموم صفحات و مقالات باید در دامنه سایت وارد شده به گوگل نیوز باشه. اگه به سایتای دیگه ریدایرکت نکردین، مطمئن شید سایت تون توسط شخص دیگری دستکاری نشده باشه؛ بدین منظور می تونین آموزش گوگل رو در مورد سایتای هک شده بخونین.

۲٫۱۶ خطای Page too large

خطای Page too large همون طور از نام اون پیداست نشون دهنده طولانی و سنگین بودن طول مقاله یا صفحه س؛ منبع(source) صفحه HTML باید بیشترین حد ۲۵۶ کیلوبایت حجم داشته باشه.

۲٫۱۷ خطای Title not allowed

عنوانی که گوگل از مقاله شما استخراج می کنه، معتبر نیس! بیشتر میشه با به کار گیری تگ <title> و به کار گیری کلمات کلیدی، هم اینکه بکار بردن اون در تگای H این مشکل رو حل کرد.

۲٫۱۸ خطای Title not found

این خطا بدین معناست که گوگل نتونسته عنوان مقاله شما رو پیدا کنه؛ با به کار گیری متا تگ <title> در بخش head سایت، این خطا رو رفع کنین!

۲٫۱۹ خطای Uncompression failed

ربات خزنده اخبار گوگل (Googlebot-News) فهمید که صفحه خود رو فشرده کردین اما قادر به به کار گیری اون نیس! این خطا می تونه به دلیل خطای سرور یا برنامه نویسی باشه.

جمع بندی

وسیله گوگل وبمستر به شما کمک می کنه اطلاعات مفیدی رو در مورد سایت خود و آدمایی که از اون بازدید می کنن، بدست بیارین. بعضی از این اطلاعات مربوط به خطاها و مشکلات سایت شما هستش. به جای اینکه منتظر باشین تا فردی وجود مشکل رو به شما اطلاع دهد از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنین و خطاهای Crawl Errors موجود رو کشف کنین. در مطلب فوق تلاش کردیم به طور کامل چگونگی رفع خطاهای گوگل وبمستر رو آموزش بدیم. با این حال اگه نتونستید مشکل خود رو حل کنین، با ما در میان بذارید کمک تون کنیم.

موضوعات در رابطه تحلیل و بررسی دیجیتالسئو و بهینه سازی سایتآموزش گوگل وب مستر (سرچ کنسول)

در بحث دور و بر این مقاله شرکت کنین! <a href="https://w

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *