دانلود پایان نامه

و بخصوص دخترها به خاطر قابلیت سرکوب اشتها ، به مصرف آن رو می آورند تا رویای همه گیری لاغر شدن را تحقق بخشند . تمام این دلایل جای نگرانی دارد چون ¬که مردم ممکن است بدون درک خطرات شیشه به مصرف آن روی بیاورند و بعد از مصرف تفننی و تفریحی آن ، برای همیشه به دام آن گرفتار شوند.همچنین شیشه اعتیاد آور ترین مواد مخدر است و پس از یک بار مصرف احتمال مصرف دوباره 80% است. مصرف کننده گان شیشه یک سوم تخت های روانپزشکی بیمارستانها را اشغال کرده اند.بسیاری از جرمها به علت استعمال این نوع مواد مخدر به وقوع میپیوندد، بنابراین مصرف شیشه، سیستم‌ جنایی و ارتکاب جرم را نیز دستخوش بحران کرده است.
معتادان به شیشه به خاطر نداشتن علائم دیگر مواد تا مدتهای طولانی تری اعتیاد خود پنهان نگه میدارند و به علت وابستگی شدید روانی به شیشه به شدت به توانایی خود در ترک شیشه شک دارد و ناامید است.
مصرف طولانی مدت شیشه موجب کاهش شدید سطح علایق به همه ی امور- کاهش مسئولیت پذیری- بی توجهی به خانواده و نیاز های آنها- بی تفاوتی نسبت به به خطر افتادن موقعیت های خانوادگی- شغلی- تحصیلی و حتی آبرو ی خود.( محسن وزیرانی، 1381،ص87)
در بحث گرایش افراد به شیشه، سن بیشتر و کمتر مفهومی ندارد، یعنی در سنین متفاوت این اعتیاد رخ می‌دهد، اما غالب معتادان به شیشه جوانان هستند. دلایل اینکه چرا افراد به این نوع روان‌گردان‌ها روی می‌آورند، متفاوت است که باید مطالعه دقیقی در این زمینه انجام شود.
بر اساس تحقیقات انجام شده شیوع و گسترش مصرف ماده مخدر شیشه، دلایل پیچیده‌ای دارد، گفت: برخی سرسختی روانی جوانان و برخی نوع شیوه‌های مقابله با آن را مطرح می‌کنند، با این وجود آسیب‌شناسی روانی و اختلال‌های شخصیتی از یک‌ سو و الگوهای معیوب فرزندپروری از سوی دیگر، می‌تواند دلیل گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف شیشه را مشخص کند.
نبود اطلاعات به خودی خود می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد، اما در پس این آمارها می‌توان به یک موضوع به طور ضمنی اشاره کرد و آن اینکه، گرایش جوانان در مصرف روانگردانها بیش از گروه‌های دیگر است، با این حال نکته حائز اهمیت در این مطالعات آن است که علت گرایش جوانان به مواد روان‌گردان، دستیابی به هیجانات و تاثیر هیجانی مواد صنعتی بر روان افراد است.
پیشگیری از گرایش نوجوانان به مصرف آمفتامین نیازمند فرهنگ‌سازی، مدیریت و اطلاع‌رسانی است، گفت: در جهت پیشگیری باید بتوان سهم و نقش عوامل خانوادگی، تربیتی و بالینی و شخصیتی را در گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف شیشه مشخص کرد. بی‌شک با آموزش‌های ابتدایی و تبلیغات هیچ کمکی نمی‌توان به افراد مبتلا و معتاد به این مواد کرد، چرا که سطح تخریب این محرک بالاست، بنابراین نباید دنبال شیوه‌های کنترلی در افراد مبتلا بود.
خانواده‌ها ابتدا بعد از اینکه متوجه ابتلای افراد به مخدر یا محرک و روان‌گردان می‌شوند، در وهله اول نباید این کشف را پیش فرد مبتلا فاش کنند. امروزه دیگر شیوه کنترلی جوابگو نیست و کسی نتوانسته با استفاده از این شیوه معتاد را نجات دهد، بنابراین باید افراد خانواده در یکسری برنامه‌های آموزشی برای کسب اطلاعات شرکت کنند.
آنچه مهم است، اینکه اعتیاد می‌تواند مشکلات بسیار جدی را برای نوجوانان و جوانان در خانواده و جامعه ایجاد کند، از این رو مصرف شیشه با عوامل درون‌زا به عنوان عوامل بالینی شخصیتی مرتبط است و تحت تاثیر ساختارهای اجتماعی و عوامل تربیتی و خانوادگی قرار دارد( شکرزاده، 1392،ص24)
گرایش به مصرف مواد مخدر از نوع شیشه در بین جوانان و زنان رشد دارد.هم اکنون مصرف تریاک و مشتقات وابسته به آن در سطح کشور رتبه نخست را دارد. بر اساس بررسی ˈشیوع شناسیˈ ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور طی چهار سال گذشته نسبت اعتیاد زنان به مردان دو برابر شده است.
هم اکنون نسبت اعتیاد زنان به مجموع کل معتادان کشور که بیش از یک میلیون و ۳۲۴ هزار نفر می باشد ۳/۹ صدم درصد به عبارتی ۱۳۰ هزار نفر است. وی یادآور شد: متاسفانه بسیاری از خانواده ها با اعتیاد زنان برخورد نادرستی دارند و با مراکز تحت پوشش نیز همکاری لازم را نمی کنند(پرست ۱۳۹۲،ص256)
بر اساس آخرین نتایج یک طرح ملى، شیوع‏شناسى مصرف مواد مخدر در میان شهروندان و خانواده‏هاى 31 استان کشور در مقیاس سنى 15 تا 64 سال، ماده مخدر (محرک) شیشه، دومین ماده مصرفى در سطح کشور مى‏باشد. عوارض و دامنه خطرات بهداشتى ناشى از مصرف شیشه به‏عنوان «مت آم‏فتامین» را مى‏توان در دو بعد جسمى و روانى – اجتماعى مورد بررسى قرار داد
طرد زنان معتاد از سوی خانواده ها و بروز مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اعتقادی موجب شده درمان این گروه از افراد جامعه با چالش هایی مواجه شود.با توجه به اینکه مصرف مواد مخدر سنتی در ظاهر افراد بیشتر نمایان است به همین دلیل زنان به مصرف مواد مخدر محرک زا به ویژه شیشه بیشتر گرایش پیدا می کنند. دین پرست افزود: تبلیغات فراوان در بین بانوان به مصرف شیشه بویژه در اجتماعات زنانه، نظیر باشگاههای ورزشی، آرایشگاهها و محفل های این قشر از عمده علت گرایش به مصرف این ماده افیونی است. وی اظهار کرد: متاسفانه جوانان و بویژه برخی زنان مصرف ماده مخدر از نوع شیشه را مخرب نمی دانند و بدنبال استفاده از این مواد خانمانسوز هستند که باید آگاهی و اطلاع رسانی لازم از سوی متولیان صورت گیرد.

مطلب مرتبط :   خرید و دانلود پایان نامه Nat

2-10-10-اثرات اعتیاد به داروی روانگردان(شیشه)
مصرف این ماده برای انساد در دو حیطه روحی وجسمی اثر گذار است؛
الف. اثرات روحی و شخصیتی(روانی)مصرف شیشه
بیشتر مردم خیال می‌کنند نشانه‌های شروع اعتیاد در فرد همیشه باید افت کارکرد باشد؛ در حالی که خیلی وقت‌ها شروع اعتیاد با تغییراتی است که به نظر ما مثبت به نظر برسد، یعنی امکان دارد وقتی فردی را بلافاصله پس از مصرف شیشه می‌بینید، او هیجان‌زده و پرانرژی به نظر برسد و حتی ظاهرا هیچ‌گونه افت کارکردی نداشته باشد، اما این تغییرات به مرور زمان، منفی می‌شود و شیشه تاثیر واقعی‌اش را نشان می‌دهد.
متاسفانه شیشه شخص را در وضعیتی قرار می دهد که تمایل به درمان ندارد و شاید این مصیبت بار ترین تاثیر شیشه بر مغز باشد که درمان و پیگیری این افراد را مشکل کرده است.
سوء مصرف طولانی مدت شیشه منجر به ایجاد بدبینی شدید، خشونت، کاهش شدید حافظه، توهم های شنوایی و بینایی، سایکوز ( جنون آنی ) و بسیاری اختلالات عصبی دیگر و در نهایت مرگ می شود. اینها توهم های جالبی هم دارند! ممکن است رنگ ها را بشنوند و صداها را ببینند.
قدرت تمرکز و اعتماد به نفس در چنین فردی به شدت بالا می رود، خطر را از خود دور می داند. ( به قول معروف دل و جراتش زیاد می شو د) حال تصور کنید چنین فردی در حال رانندگی چه وضعیتی خواهد داشت! بخاطر جرات زیاد فاصله ایمن را در نظر نمی گیرد. با سرعت زیاد از یک وجب جا سبقت گرفته، جاده را محیط خطرناکی برای خود و دیگران می کند! معمولا این افراد توسط پلیس دستگیر می شوند.
اگر هم تصادف کنند تصادف های مرگباری خواهند داشت.
بسیار مهربان و صمیمی می شوند! خلاقیتشان زیاد می شود! شخصی که تا دیروز نمی توانست یک خط شعر حفظ کند شاعر می شود و شعر می گوید! بسیار دست و دلباز می شوند بطوریکه براحتی می توان از آنها پول یا چک گرفت! پس احتمال سوء استفاده مالی از این افراد وجود دارد.
برای مثال دانش‌آموزی که پیشتر همیشه راس ساعت 10 شب به خواب می‌رفته است، حالا یک هفته است که شب‌ها تا شش صبح بدون هیچ خستگی درس می‌خواند، اما روزها در مدرسه چرت می‌زند یا دختر جوانی که رژیم غذایی نگرفته، اما بسرعت در حال لاغر شدن است یا کارمندی که هر ماه بخشی از درآمدش را پس‌انداز می‌کرد، یک ماه است که نه‌تنها چیزی پس‌انداز نمی‌کند، بلکه از دیگران هم قرض می‌کند تا زندگی را بگذراند.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

با این حال چند نشانه بارز برای اعتیاد به شیشه وجود دارد که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:

* نامنظم شدن ساعات خواب و بیداری
* تغییر رفتار ناگهانی و بی‌علت
* گشاد شدن شدید مردمک‌های چشم
* خونریزی یا خشکی یا پوسته پوسته شدن لب‌ها و بینی

* بدبو شدن دهان
* به وجود آمدن زخم‌هایی در دست‌ها و صورت
* پوسیدگی و ریختن سریع دندان‌ها
* کاهش شدید وزن و بی‌اشتهایی مرضی
* ظهور مشکلات مزمن بینی یا سینوس‌ها
* افت تحصیلی یا پیشرفت تحصیلی غیرمنتظره
* تغییر ناگهانی جمع دوستان از افراد معمولی به معتادان مواد مخدر یا توزیع‌کنندگان آن
یکی از مشخصه های معتادان به متامفتامین دهان آنهاست. دندان های کسانی که به عارضه «دهان مت» دچار هستند سیاه، پر از جرم و کرم خورده است. علت دقیق «دهان مت» مشخص نیست اما رعایت نکردن بهداشت دهان، تاثیر مواد شیمیایی مت بر بافت لثه، کاهش بزاق و خشکی دهان و مصرف بالای نوشیدنی های پرکالری از شایع ترین دلایل این بیماری است.
بیماری‌هایی مثل افسردگی یا دوقطبی ایجاد می‌شوند. آنهایی که رو به مصرف شیشه می‌آورند دنبال احساسی هستند که از ترشح این مواد ایجاد می‌شود یعنی خوشی و لذت زیاد. همین طور هم می‌شود، چون کسی که به مصرف شیشه رو می‌آورد، اولش علائم خیلی خوبی را تجربه می‌کند. تجربه‌های لذت بخش با شدت بیشتری احساس می‌شوند. قدرت تمرکز و اعتماد به نفس بشدت بالا می‌رود و مصرف‌کننده خطر را از خود دور می‌داند. حس می‌کند هیچ چیز نمی‌تواند آزارش بدهد. همین موقع است که به دیگران هم علاقه پیدا می‌کند. مهربان و صمیمی و خلاقیتش زیاد می‌شود. اگر تا دیروز نمی‌توانست یک خط شعر حفظ کند، شاعر می‌شود. دست و دلباز می‌شود. وقتی حس می‌کند دیگر خوشی از این بیشتر نمی‌شود، تصمیم می‌گیرد خوشی‌اش را زود به زود تمدید کند. بعد هم که دیگر این همه خوشی برایش کم است. می‌خواهد همیشه خوش باشد. این است که مصرفش را زیاد می‌کند.

2-10-10-1-پرواز شیشه‌ای
روی ابرها بودم. خواب نداشتم. با این که وقتی می‌رسیدم خانه ساعت از 10 گذشته بود، خیال می‌کردم اول صبح است. تازه شروع می‌کردم به تفریح. تفریحم این بود که زنگ بزنم به رفقا و بکشانمشان خانه. بعد تازه می‌توانستیم برای بقیه‌اش تصمیمی بگیریم. خیلی‌ها من من می‌کردند و نمی‌آمدند. می‌خواستند بروند سرکار و بهانه کم‌خوابی را داشتند، اما من هیچ حس نمی‌کردم که آدمیزاد باید 8 ساعت در روز بخوابد. اگر کسی نمی‌آمد خودم تنهایی می‌نشستم پای تلویزیون. این کانال و آن کانال. بعد هم که برنامه‌ها تمام می‌شد فیلم نگاه می‌کردم. چشم‌هایم باز باز بود انگار نه انگار که سپیده دارد سر می‌زند. گاهی می‌شد تا 72 ساعت نخوابم. اندازه فیل می‌خوردم. دلم خوردنی‌های تازه می‌خواست. از همه طعم‌ها و رنگ‌ها خوشم می‌آمد و دنیا به نظرم رنگین‌کمان 7 رنگی بود که همه چیزش سر جایش بود. فکر می‌کردم چه چیزهای قشنگی هست در این دنیا که من می‌خواهم تجربه‌شان کنم. لذت و خوشی و خنده… چیزهایی که قبلا کم بود. از بالا که به شهر نگاه می‌کردم، حس می‌کردم می‌توانم روی تمام شهر پرواز کنم. خسته نمی‌شدم از حرف زدن. حالا دیگر می‌توانستم به اندازه یک استاد دانشگاه درباره همه موضوع‌ها اظهارنظر کنم. این تازه مال چند ماه اولی بود که شیشه می‌کشیدم.

2-10-10-2-پرحرفی شیشه‌ای
یک شب یکی از دوستانم همراه دوست دیگرش آمد که من او را نمی‌شناختم. خیلی زود با او صمیمی شدم. خواستم سرش را گرم کنم. یک فیلم گذاشتم توی دستگاه. هر 2 دقیقه یک بار فیلم را نگه می‌داشتم که برایشان توضیح بدهم چه اتفاقی دارد می‌افتد. شروع کردم به حرف زدن درباره شهری که داستان فیلم در آن اتفاق می‌افتاد. درباره جاهایی که هرگز نرفته بودم حرافی کردم. فیلم مزخرفی بود، اما من از همه چیزش خوشم می‌آمد. بعد دوست دوستم عصبی شد و رفت. دوستم هم بدجور نگاهم کرد و گفت که زده به سرم، اما من تازه چند روز بود که از 3 پک

دسته بندی : پایان نامه حقوق

دیدگاهتان را بنویسید